YENİ EKONOMİ YAKLAŞIMI İŞ DÜNYASINA GÜVEN VERDİ

YENİ EKONOMİ YAKLAŞIMI İŞ DÜNYASINA GÜVEN VERDİ

Yeni Ekonomi Modeli'ne ilişkin DEİK'ten açıklama:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Yaklaşımı'na ilişkin Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin yönetim sistemi değişikliğiyle birlikte ekonomi alanında da yeni bir yaklaşımla yol haritasının belirlendiğine dikkat çeken Nail Olpak şöyle konuştu:

"Sayın Bakanımız tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Yaklaşımı, iş dünyamızın geleceğe güvenle bakmasını sağlayan önemli bir adımdır.

İlk olarak Merkez Bankası'nın bağımsızlığı, mali disiplin, enflasyonla mücadele, cari açığın düşürülmesi ve güven ortamının iyileştirilmesine yapılan ısrarlı vurgunun, istikrarı güçlendirmek adına çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Öte yandan Sayın Bakanımız yol haritası olarak çok katmanlı ve bütüncül bir yaklaşım sunmuştur. Stratejik büyüme alanlarının belirlenip beşeri sermayenin güçlendirilmesi, sermaye piyasalarının derinleşmesi, katma değerli üretimin teşviki ve insani gelişmişlik düzeyinin artırılması gibi hedefler, Türkiye'yi bir üst lige taşıyacaktır.

Bu yeni yaklaşımla ekonominin tüm paydaşlarının politika üretim süreçlerine interaktif katılımının arzulanması, politikaların hızla hayata geçirileceğinin de işaretidir. Bu yol haritasının nasıl uygulanacağına ilişkin detayları belirleyecek ve eylülde açıklanması öngörülen Orta Vadeli Plan'ı da merakla bekliyoruz.

Özellikle bugün itibarıyla döviz tarafındaki negatif gelişmelere baktığımızda zor bir dönemden geçtiğimizin farkındayız. Durumun zorluğuna rağmen, metanetimizin bozulmaması gerektiğine inanıyorum. Ekonomi yönetimimizin bu konuda da atacağı adımları olduğuna inanıyorum. İş dünyası olarak bu zor dönemde üzerimize düşen tüm görev ve sorumluluğu almaya hazırız.

Bu yeni ekonomik yaklaşımla birlikte ortaya konan güçlü yol haritasının ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz."