ÇİN HALK CUMHURİYETİ VİZE BAŞVURU KURALLARI’NA İLİŞKİN DÜZENLEME

Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından vize başvuru kurallarına yönelik yapılan düzenlemeler aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

-15.02.2016 tarihinden itibaren, Türkiye umumi pasaportu ya da üçüncü ülke umumi pasaportuna sahip M, F tür vize ile Çin’i ziyaret etmek isteyen şahısların ‘’Yetkilendirilmiş Kurumlardan Davetiye Mektubu’’, Davetiye Onay Mektubu’’ ya da ‘’Yabancı Uzman Davetiye Mektubu’’ aslını ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Üçüncü ülke umumi pasaportuna sahip şahısların mutlak suretle altı ayın üstünde geçerliliği olan oturma izin belgesinin aslını ve fotokopisini sunmaları gerekmektedir.

-Türk tarafı resmi heyet bünyesinde bulunan umumi pasaport sahibi şahısların Çin Halk Cumhuriyeti’ne ziyaretlerinde, Türk tarafından resmi nota ya da resmi yazı veya Çin Halk Cumhuriyeti’nden ‘’yetkili kurumdan davetiye mektubu’’ ya da ‘’davetiye onay mektubu’’aslını sunmaları gerekmektedir.

-Çin Halk Cumhuriyeti’nde turizm amaçlı düzenlenmiş gruba katılım gösteren şahısların, Çin yetkili turizm kurumu tarafından düzenlenmiş ‘’turizm amaçlı davetiye mektubu’’ aslı ile turistik grup vizesine başvurmaları gerekmektedir.

-Q1, Q2, S1, S2 türleri vize başvurusu ile akraba ziyareti amaçlı Çin Halk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen şahısların mevcut kurallar temelinde, akrabalık ilişkilerini gösterir belgelerden birini (evlilik cüzdanı, doğum belgesi veya akraba ilişkisinin noterli onayı) ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden davet eden şahsa ait kimlik fotokopisi ve gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonunu da ibraz etmeleri gerekmektedir.

-X1, X2 türleri vize başvurusunda bulunan şahısların JW202 formu (Kabul Bildirisi) aslını ve ekonomik durumlarını gösterir belge (eğitim durumuna göre, 2500 USD/yıl) ibraz etmeleri gerekmektedir.

-Q1, Q2, S1, S2, X1, X2 türleri vize başvurusunda bulunan şahısların vize başvuru merkezine gitmeleri, konsolosluk görevlileri ile mülakat yapmaları gerekmektedir.

-Yukarıdaki vize türlerine yönelik yapılacak her tür başvuru için yeterli zamanın ayrılması rica olunur. İnsani unsurlar dışında, acil başvurular kabul edilmeyecektir. (Expres ve hızlandırılmış dahil)