DEİK-İKV İŞBİRLİĞİYLE ROMA ZİYARETİ, 30 EYLÜL-1 EKİM 2014, İTALYA

DEİK/Türk-İtalyan İş Konseyi, İKV, Confindustria, IAI ve İtalyan Ticaret ve Yatırım Ajansı Invitalia işbirliğiyle, 30 Eylül-1 Ekim 2014 tarihlerinde Roma’da “Türkiye-İtalya Yatırım & İnovasyon Zirvesi” ve “Türkiye-AB Müzakere Süreci Semineri”  düzenlenecektir. İtalya’nın AB dönem başkanlığı vesilesiyle planlanan  ziyarete, AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Volkan Bozkır’ın katılımı da öngörülmektedir.

 

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında İtalya; Almanya, Irak ve İngiltere’nin ardından 4. sırada yer almaktadır. Türkiye 2013 yılında toplam ihracatının %4.4’ünü İtalya’ya gerçekleştirirken, ithalatının %5.1’ini İtalya’dan gerçekleştirmektedir. İtalya Türkiye’nin Almanya ve Rusya’dan sonra en büyük üçüncü ticaret ortağıdır. Ayrıca İtalya, Türkiye’deki en büyük beşinci yabancı yatırımcı konumunda olan ülkedir. Türkiye ve İtalya’nın ekonomik yapıları birbirini tamamlayıcı özelliklere sahiptir. İtalya’nın ekonomisi, ülkede ağırlıklı olarak yer alan KOBİ’lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) ekonomik faaliyetlerine dayalı olarak varlığını sürdürmektedir. Büyük ölçekte yatırım olanaklarının yanısıra, iki ülke KOBİ’leri arasında geniş işbirliği potansiyeli mevcuttur. İtalyan firmaları tekstil-konfeksiyon, deri, makina imalat, gıda işleme, kimyasal, seramik, ilaç, ambalaj, madencilik, mobilya, otomotiv-otomotiv yan sanayi, beyaz eşya yan sanayi, mücevherat, altyapı-taahhüt, enerji, çevre, savunma, sağlık, finans, turizm gibi çok geniş sektörlerde Türk firmaları ile ticaret/ yatırım/ 3. pazarlarda işbirliği yapmak istemektedir.

 

Ziyaretin ilk gününde Türkiye ve İtalya arasındaki ikili ticaret ve yatırım fırsatlarının ele alınacağı “Yatırım Zirvesi”nde, İtalya Yatırım Ajansı-Invitalia tarafından yabancı yatırımlar mevzuatı ve uygulanan teşvikleri içeren “Destinazione Italia” projesi ile birlikte somut yatırım ve işbirliği fısatları aktarılacaktır. Proje tutarı 100 milyon euro’nun üzerindeki turizm, tarım, yenilenebilir enerji, ilaç-medikal sanayi, ICT, mücevher-kuyumculuk, gayrimenkul, inşaat, gemicilik, gıda, tekstil, havalimanı işletmeciliği sektörlerinde satışa çıkarılmış veya kayyuma devredilmiş İtalyan şirketleri hakkında da  detaylı bilgi paylaşılacaktır. Toplantının ikinci oturumunda “HORİZON 2020” kapsamında, AB finansman desteğiyle yüksek teknoloji, AR-GE, yenilikçi ürün ve üretim süreçlerinde Türk-İtalyan işbirlikleri ele alınacaktır.

 

Ziyaretin ikinci günü, Türkiye ve AB müzakere süreci masaya yatırılacak, vize konusu gibi öne çıkan müzakere başlıkları iş dünyası temsilcileri, siyasetçiler, kanaat önderleri ve basın mensuplarının katılımıyla değerlendirilecektir.   

 

Ekli taslak program çerçevesinde anılan ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin başvuru formunu doldurarak DEİK-İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu: 1011) TR67 0006 4000 0021 0113 3145 86 numaralı euro hesabına 400 (dört yüz) Avro avans ödemeleri ile birlikte en geç 15 Eylül 2014 Pazartesi gününe kadar DEİK’e (Neslihan Onuralp, e-posta: nonuralp@deik.org.tr ; tel: 0212 339 50 17) iletmeleri rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

 

Ekler : Taslak Program - Başvuru Formu