DEİK/TÜRK-ORTA AMERİKA VE KARAYİPLER İŞ KONSEYİ

Sayın Üyemiz,

Türkiye ile Orta Amerika ve Karayipler arasındaki ticaret ve yatırım potansiyelinin bir iş konseyi kurulması ile daha etkin bir şekilde kullanılabileceği düşüncesiyle, DEİK çatısı altında Türk-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi’nin kurulduğunu bilgilerinize sunarız.

Orta Amerika; Belize, Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nicaragua ve Panama’dan oluşan 7 ülkeyi kapsamaktadır. Karayipler ise Antigua and Barbuda, Anguilla, Aruba, Bahamalar, Barbados, Bermuda, Cayman Adaları, Curaçao, Dominika, Dominik Cumhuriyeti, Grenada, Guadeloupe, Guyana, Haiti, Jamaika, Küba, Martinique, Montserrat, Porto Riko, Saint Barthélemy, St. Kitts and Nevis, Saint Martin, Saint Lucia, Saint Vincent and the Grenadines, Surinam, Trinidad and Tobago, Turks and Caicos, İngiliz Virjin Adaları, Amerikan Virjin Adaları’ndan oluşan, 15’i bağımsız 29 ülkeyi kapsamaktadır. Toplam 36 ülkeden oluşan bu bölgede konuşulan ağırlıklı resmi dil İspanyolca olup, Fransızca, İngilizce ve Flemenkçe de konuşulmaktadır. Ayrıca Küba, Panama ve Dominik Cumhuriyeti’nde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri bulunmaktadır.

Orta Amerika bölgesinden muz, kahve çekirdeği, sebze, deniz ürünleri, biyotıp malzemeleri, tekstil ve elektronik aletler ihraç edilmektedir. Karayipler ekonomisi ise özellikle turizm ve finans sektörleri üzerine kurulmuştur. Bölge genelinde, gemicilik ve deniz taşımacılığı büyük önem taşımaktadır. İthal edilen ürünlerin başında ise petrol ve mamülleri ile ilaç, makina ve teçhizat gelmektedir.

Bu çerçevede Türk-Orta Amerika ve Karayipler İş Konseyi üyelerinin tespit edilmesine yönelik hazırladığımız bilgi formunun doldurulup 20 Haziran 2014 Cuma günü mesai bitimine kadar DEİK’e (Gülbiz Semiz: amerikastaj@deik.org.tr) iletilmesi önem taşımaktadır.

Saygılarımla,