GÜRCİSTAN’IN HES İLE İLGİLİ İŞBİRLİĞİ İÇİN TOPLANTI TALEBİ HK.

T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü’nden Kurulumuza iletilen bir yazıda, Gürcistan’da yerleşik bulunan Future Products Company’nin, hidroelektrik santrallere (HES) ilişkin faaliyet göstermekte olduğu ve ülkemiz sınırlarına yakın nehirler üzerinde barajlar inşa etmek suretiyle Türk yatırımcılarla işbirliği yapmayı hedeflediği bildirilmektedir.

Söz konusu şirket, kurulması planlanan hidroelektrik santral projelerini üç başlık altında toplamaktadır. İlk grupta Natanebi Nehri üzerinde kurulması planlanan ve 19 MW’lık toplam kurulu kapasiteye sahip küçük ölçekli hidroelektrik santraller, ikinci grupta Machakhela Nehri üzerinde kurulması planlanan ve 55 MW’lık toplam kurulu kapasiteye sahip orta ölçekli hidroelektrik santraller ve üçüncü grupta Tskhenitskali Nehri üzerinde kurulması planlanan ve 350 MW’lık toplam kurulu kapasiteye sahip büyük hidroelektrik santraller bulunmaktadır.

Ayrıca, Şirketin bu yılın sonbaharında başlamayı planladığı HES projelerine Türk müteahhitler, hissedarlar ve öz sermaye yatırımcılarının da dahil olmasını arzu ettiği bildirilmektedir.

Bahse konu olan Şirket yetkililerinin katılımıyla adı geçen projelere ilişkin Türk yatırımcılarının bilgilendirilmesi amacıyla 8 Ekim 2012 Pazartesi günü T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı E Blok 1 numaralı toplantı salonunda saat 10:00’da kısıtlı katılımlı bir toplantı gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Toplantıya katılımak isteyen üyelerimizin ad, soyad, şirket adı ve irtibat bilgilerini 24 Eylül 2012, Pazartesi günü mesai bitimine kadar Kurulumuza (faks: 0212 270 37 84 , e-posta: avrasya@deik.org.tr)  iletmeleri gerekmektedir.


Saygılarımla.