HERSEK BÖLGESİNDE EKOLOJİK TARIMA YÖNELİK YATIRIM İMKANLARI

Sayın Üyemiz,


Mostar Başkonsolosluğu tarafından, Bosna Hersek’in Ljubuski kenti yakınlarında bulunan ‘’ Dole Eko Köyü‘’nün Türk yatırımcıların faaliyet gösterebilecekleri alanlardan olduğu iletilmiştir. Dole Eko Köyü Proje Müdürü Robert Aliloviç’in tarafından aşağıda yer alan bilgilerin verildiği belirtilmiştir.


• Ekolojik tarım Bosna Hersek’te henüz filizlenme aşamasındadır. Hersek bölgesinin bu konuda elverişli konuma sahip olması nedeniyle, Dole Eko Köyü’nü bir ‘’ekolojik köy ’’ haline getirme girişimlerine üç yıl önce başlanmıştır. Şimdiyse kadar köye 10 bin zeytin ağacı dikilmiştir.Zeytinyağı üretimi için ise bir ‘’zeytin evi ’’inşa edilmiş, fakat henüz üretime başlanmamıştır.

• 230 rakımlı Eko-Köy’de, birçok sebze çeşidi, nar, incir,üzüm, mandalina gibi bölge iklimine uygun meyveler organik olarak yetiştirilmektedir.

• Dole Eko-Köyü’nün arazi yapısı ve florası keçi besiciliğine son derece müsait olduğundan, ikinci büyük yatırım projesi olarak bir keçi çiftliği kurulması planlanmaktadır.son dönemde bazı Türk yatırımcıların bu konuyla ilgilendikleri bilinmektedir ve kendileri ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını iletmişlerdir.

• Eko-Köy’de doğal hayata ve organik yaşam tarzına ilgi duyan turistlerin konaklayabileceği bir otel inşa edilmesi planlanmaktadır. Dole Eko-Köyü, Hırvatistan sınırına olan yakınlığının yanı sıra, Dubrovnik, Makarska Rivierası ve inanç turizmi merkezlerinden Medugorje’ye yakınlığı sebebiyle sadece organik tarım açısından değil, eko-turizm alanında da büyük potansiyele sahiptir.

• Köyün bulunduğu bölge Trebizat Nehri gibi Bosna Hersek’in en temiz su kaynaklarından birine sahip olması, ışık ve hava kirliliğinden etkilenmemiş olması sebebiyle, akademisyen ve öğrenciler başta olmak üzere tüm kesimlerin hizmetine açık olacak bir Uzay Gözlemevi inşa edilmesi planlanmaktadır.

• Tüm bu özelliklerinden ötürü Dole Eko-Köyü’nün, son zamanlarda dünya çapında önemli projelere imza atan Türk yatırımcıların ilgisini çekebileceği düşünülmektedir.

 

Söz konusu projeyle ilgilenen üyelerimiz, konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nin internet sitesinden (www.tobb.org.tr ) sağ panelinde yer alan “Hizmetler” başlığı altında, Uluslararası İş İmkanları/Özelleştirme ve Yatırım Projeleri bölümünden ulaşabilmektedirler.

Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,