HIRVATİSTAN İLE ÜLKEMİZ ARASINDAKİ VİZE UYGULAMASI HAKKINDA BİLGİ

Sayın Üyemiz,

T.C. Zagreb Ticaret Müşavirliği tarafından, 1 Nisan 2013 tarihi itibariyle ülkemiz ile Hırvatistan arasında vize uygulamasının başlatıldığı bildirilmekte olup uygulamaya konulan vize rejimi hakkında bilgi verilmektedir.

Bu kapsamda, ülkemizden seyahat edecek vatandaşlarımızın AB üyesi ülkelerden alınmış ‘C’ veya ‘D’ tipi ‘Schengen’ vizelerinin doğrudan başka bir vize işlemine gerek olmadan kabul edilmesi, bu vizeler olmadan girecekler için ise Hırvatistan vizesi alınması söz konusudur.

Ayrıca, Zagreb Büyükelçiliğimizin Konsolosluk biriminden alınan bilgiye göre,ülkemiz tarafında ise Hırvat vatandaşlarından sınır kapısında 15 Avro / 20 Dolar, Büyükelçilikte alınması halinde ise 345 HRK (tek girişli ise yaklaşık 46 Avro civarında olup sadece yerel para alınmaktadır) vize ücreti alınması, Hırvatistan tarafından ise Türk vatandaşlarından normal prosedür ise (5gün- 1 ay arasında sonuçlanmakta) 35 Avro, hızlı prosedür ise (3 gün) toplam 69 Avro talep edilmesi öngörülmüştür.

Hırvatistan Cumhuriyeti’nin Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanlığı’nın yurt dışındaki temsilcilikleri ve Türkiye ile ilgili bölümüne aşağıda yer alan linkten ulaşılabilmektedir.

http://www.mvep.hr/en/diplomatic-directory/diplomatic-missions-and-consular-offices-of-croatia/turkey-ankara,190.html#p

Söz konusu linkte daha etkin hizmet vermek üzere yeni bir yere taşınan Hırvatistan’ın Ankara’daki Büyükelçiliği bünyesindeki Konsolosluk Ofisinin irtibat bilgileri de yer almaktadır.

Bilgilerinize sunarım.