KANADA KUZEY PLANI PROJESİ

Sayın Üyemiz,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından iletilen yazıda belirtildiği üzere; Kanada’nın Kebek Eyaleti’nin ekonomik, sosyal ve çevresel kalkınmasını hedefleyen “Kuzey Planı” adlı büyük bir projenin hayata geçirilmekte olduğu ve söz konusu projenin 25 yıllık bir döneme yayılarak 80 milyar dolarlık yatırım imkanı sağlamasının beklendiği ifade edilmiştir. Ayrıca, Kebek Eyaleti’nin sunduğu düşük vergi oranları gibi yatırımcılara yönelik çeşitli cazip fırsatların yabancı firmaların ve girişimcilerin projeye dahil olmasını teşvik edeceği belirtilmiştir.

Kuzey Planı çerçevesinde özellikle yeşil teknolojili altyapı yatırımlarına, madencilik ve ormancılık alanlarındaki projelere öncelik verildiği ve bu öncelik sırasını ulaşım ve turizm sektörlerine yönelik projelerin izleyeceği, Fransa, Almanya, Çin gibi ülkelerin yanında ülkemiz firmalarının da başta inşaat ve madencilik olmak üzere anılan projeye ilgi duyabilecekleri ifade edilmiştir.

Anılan projeye ilişkin detaylı bilgi ” http://tobb.org.tr/UlkeRehberi/Sayfalar/kanada.aspx ” adresinden temin edilebilmektedir.

Konuyu bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,