KEİ 20. YILDÖNÜMÜ ZİRVESİ VE PARALELİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK YUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Sayın Üyemiz,

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) 20. Yıldönümü Devlet/Hükümet Başkanları Zirvesi 26 Haziran 2012 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi’nde  gerçekleştirilecektir.

20. Yıldönümü Zirvesi, 2012 yılı Dönem Başkanları olarak, Türkiye ve Sırbistan’ın eş başkanlığında düzenlenmektedir. Türkiye KEİ’nin dönem başkanlığını 1 Temmuz 2012 tarihi itibariyle üstlenecektir.

Global düzeyde karşılaşılan sınamaların bölgesel örgütlenmeleri daha da önemli kıldığı günümüzde, KEİ kapsamında gerçekleştirilecek diyalog ve işbirliğinin üye ülkeler arasında ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirebileceği gibi bölgede istikrarın ve barışın da sağlanmasına katkıda bulunacağı değerlendirilmektedir. Bu noktadan hareketle, Türkiye KEİ 20. Yıl Zirvesine tüm paydaşların katılımı ile ev sahipliği yapmayı kararlaştırmıştır.

Zirve, 26 Haziran  saat 14.45’de Lütfi Kırdar Anadolu Audotorium salonunda bir açılış töreni ile başlayacaktır. Bu açılış töreni, Sayın Cumhurbaşkanımız ve diğer üye ülke liderleri, Dışişleri Bakanları ve heyetleri, KEİ üyesi ülkelerden parlamenterler, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş adamları, ulusal ve uluslararası medya mensupları ve diğer paydaşların katılımıyla  gerçekleştirilecektir.

Söz konusu Zirve Açılış Törenine katılmayı arzu eden üyelerimizin, katılım teyitlerini 25 Haziran 2012 tarihi mesai bitimine kadar avrasya@deik.org.tr adresine bildirmeleri gerekmektedir.

Söz konusu Zirve kapsamında, T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Ofisi organizasyonunda 26 Haziran 2012 tarihinde, 10:00 – 12:00 saatleri arasında Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde “Gelişen Ticaret, Yatırım ve Özel Sektör” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlenecektir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.iicpsd.org internet sitesinden erişilebilir.

Söz konusu Yuvarlak Masa toplantısına katılmayı arzu eden üyelerimizin ise, katılım teyitlerini  Sn. Vuslat Ömürbek (v.omurbek@tika.gov.tr) ve Sn. Gökhan Dikmener’e (gokhan.dikmener@undp.org) iletmesi gerekmektedir.

Saygılarımla.