KORONAVİRÜS DUYURUSU - İŞLERİMİZİ ASKIYA ALMIYORUZ!

Değerli Üyemiz,

Bildiğiniz gibi Dünya Sağlık Örgütü'nün pandemi ilan ettiği koronavirüs salgını nedeniyle küresel bir sorun yaşanıyor. Yetkililerimiz, daha ülkemizde vaka görülmeden önce aldığı tedbirlerle süreci daha hasarsız atlatmak üzere gayret gösteriyor. Daha önce yaptığımız duyurularımızda da belirtiğimiz gibi, panik yapmadan, tedbirli olmak gerekiyor. Bu çerçevede, doğru bilgi edinmek ve dolayısıyla yetkili mercilerden bilgi almak büyük önem kazanıyor.

Biz de DEİK olarak, bu süreçte üzerimize düşeni yapmak için hızla gerekli önlemleri aldık;

  • 9 Mart Pazartesi günü İcra Kurulumuzda konuyu etraflıca değerlendirerek atılacak adımları belirledik. Daha sonraki gelişmeler doğrultusunda da adımlarımızı güncelliyoruz.
  • Uluslararası faaliyet gösteren, yurt dışında çok sayıda faaliyet gösteren ve yurt dışından çok sayıda misafir ağırlayan bir kurum olarak, iş planlarımızı aksatmayacak şekilde, kalabalık ortam oluşturacak toplantılarımızı ve faaliyetlerimizi bir süreliğine erteledik.
  • Mecbur kalınmadıkça yurt dışına çıkılmaması ve yurt dışından kalabalık heyet ağırlanmaması konusunda gereken hassasiyeti göstererek, riskleri en aza indirecek kararlar aldık.
  • Çalışma alanlarımızda hijyeni artıracak tüm uygulamaları hayata geçirdik.
  • Faaliyetlerimizin optimal düzeyde olduğu bu süreçte, iş akışımızı bozmayacak şekilde ve personelimizin de sağlığını düşünerek; birikmiş izinleri de değerlendirip dönüşümlü bir çalışma modeli devreye aldık. Bu çerçevede bir süreliğine, her departmandan dengeli olacak şekilde, personelimizin fiilen 1/3'ü kurumumuzda bulunacaktır.

İçişleri Bakanlığımız tarafından "Koronavirüs Tedbirleri"ni içeren 16.03.2020 tarihinde yayınlanan ek genelgede, Sivil Toplum Kuruluşlarının genel kurulları ve eğitimler dâhil, insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri 16.03.2020 tarihi saat 24.00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir. Bu doğrultuda, sürecin en başından itibaren aldığımız önlemlerin de yerinde olduğunu görüyoruz.

Önlemlerimiz, iş akışımızın sürmesini sağlamak adına devam ediyor, işlerimizi askıya almıyoruz.

DEİK ve İş Konseyleri çalışmalarımızın mevcut şartlarda devamlılığını sağlamak amacıyla "Online Video Konferans Sistemini" 17 Mart 2020 (bugün) itibarıyla uygulamaya alıyoruz. Bu konuyla ilgili Genel Sekreterliğimiz ve Direktörlüklerimiz tarafından detaylı bilgilendirme ayrıca sağlanacaktır.

Evet, dünya zor bir dönemden geçiyor ve hepimiz bundan etkileniyoruz. Elbette önceliğimiz sağlığımız. Devamında da, firmalarımızın, kurumlarımızın sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirmelerini sağlamak. Daha önce defalarca yaptığımız gibi, birlikte bu zor günleri de atlatacağımıza inanıyorum.

Bu süreçte, hükümetimizin ilgili kurumlarıyla temas halindeyiz. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın açıklamasında belirttiği üzere, kendilerine, DEİK olarak bu süreçte alınmasının uygun olacağını düşündüğümüz ekonomik tedbirleri, değerlendirme ve taleplerimizi ilettik. Nitekim yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve ödeme sürelerini 30 Nisan tarihine kadar uzatılması, TCMB'nin faiz indirimi, piyasaya 5,1 milyar $'lık likidite sağlanmasını da içeren ilk ama önemli tedbirler paketi açıklaması ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından yarın (18 Mart 2020) bizlerin de katılacağı toplantıda açıklanacak tedbirler, siyasi iradenin ve Ekonomi Yönetimimizin hızlı karar mekanizmasıyla, ortak akılla hareket ederek, eş zamanlı ve çok katmanlı bir aksiyon planını hayata geçirdiğini gösteriyor.

Devamla, iş dünyamız için alınacak önlemleri, beklentilerimizi ve önerilerimizi, STK temsilcilerimizle birlikte Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'la, İstişare Toplantımızda paylaştık, detaylı şekilde değerlendirdik.

Ek olarak, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay ve Strateji ve Bütçe Başkanımız Sayın Naci Ağbal'ın ekipleriyle de yakın temas halinde olduğumuzu, görüş, talep ve önerilerimizi kendileriyle de paylaştığımızı, bundan sonra da bu tür temaslarımıza sürekli olarak devam edeceğimizi belirtmek isterim.

Sizlerden, sürecin daha iyi ve hızlı yürütülmesine katlı sağlamak ve karşılanabilecek taleplerimizin zamanında ve koordineli iletişimini sağlamak amacıyla, ilgili mercilere iletmek üzere; talep, beklenti ve önerilerinizi mümkün olduğunca, net, kısa, yazılı notlarla bizimle sık sık paylaşmanızı rica ediyoruz.

Bu amaçla, her zaman olduğu gibi, 7/24 iletişime açık olduğumuzu tekrar hatırlatmak isterim.

Önemli bir husus olarak, devletimizin aldığı önlemler ve taleplerimiz yanında, iş dünyası olarak bizlerin de önemli sorumluluklarımız olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bu zorlu süreçte, işletmelerimizi ayakta tutmak ayrıca önem kazanıyor. Bunu sağlarken; hemen istihdam azaltmak, işletmelerimizi küçültme yoluna gitmek, asla ilk akla gelen çözüm yolu olmamalı. İşletmelerimizin ve çalışanlarımızın ayakta kalması için maksimum gayret sarf etmemiz gerektiğini unutmayalım.

Birlikte el ele vererek bu sıkıntıların da üstesinden gelebileceğimiz inancıyla, sağlıklı günler dilerim.

Saygılarımla.

Nail OLPAK

DEİK Başkanı