KÜBA - 38. ULUSLARARASI TICARET FUARI (FİHAV), 8 – 9 ARALIK 2020

T.C. Dışişleri Bakanlığından Kurulumuza iletilen yazıya göre; 10 Kasım 2020 tarihinde Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanı Sayın Rodrigo Malmierca Diaz  tarafından Havana'da mukim diplomatik temsilciliklerin misyon şeflerine yönelik bir toplantı düzenlendiği ifade edilmektedir. Anılan toplantıda, 38. Havana Uluslararası Ticaret Fuarı'nın (FİHAV) salgın şartları göz önüne alınarak, 8 – 9 Aralık 2020 tarihleri arasında sanal bir iş forumu olarak gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Ayrıca, söz konusu etkinliğin Küba Dış Ticaret ve Yabancı Yatırım Bakanlığı (MINCEX), Ticaret Odası ve Dış Ticaret ile Yabancı Yatırımı Teşvik Merkezi'nin (ProCuba) iş birliği ile düzenleneceği ifade edilmekte olup, Küba'ya yönelik yabancı yatırımlarla ilgili işlemlerin basitleştirilmesi amacıyla MINCEX bünyesinde "Yabancı Yatırımcı için Tek Pencere (VUINEX)" merkezinin açıldığı ve anılan etkinlikte Küba'nın ticaret ve yatırım verilerinin de paylaşılacağı belirtilmektedir.

Bu bilgiler ışığında; etkinliğe ilişkin detaylı bilgiye http://foroempresarial.mincex.gob.cu bağlantısından ulaşılabilmektedir. Ayrıca, şirketler arası görüşmelerin de bahse konu bağlantı aracılığıyla yapılabileceği ifade edilmekte olup, 2021 Küba Yatırımlar Portfolyosu'nun da açılanacağı ve Mariel Özel Kalkınma Bölgesi Hakkında bir sunu gerçekleştirileceği belirtilmektedir.