KÜBA’DA YATIRIM FIRSATLARI: MARİEL ÖZEL KALKINMA BÖLGESİ HK.

Dışişleri Bakanlığı tarafından iletildiği üzere; Küba’da yabancı sermayeyi teşvik eden kapsamlı bir mevzuat 2014 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede özellikle Havana’ya 45 km uzaklıktaki Mariel Limanına bitişik Mariel Özel Kalkınma Bölgesine yabancı yatırımcı çekmeye önem verilmektedir.

Söz konusu konusu kalkınma bölgesinde Haziran 2015 itibariyle, Küba, Meksika, İspanya ve Belçika’ya ait 7 yatırım projesinin onaylandığı, onaylanan projeler arasında Lojistik Sanayi ve Nakliye Hizmetleri (Küba-2 Şirket) , Gıda ve Kimya Sanayi (Meksika-2 Proje), Lojistik ve Elektronik Sanayi (Belçika), Gıda Sanayi (İspanya) projelerinin yer aldığı iletilmektedir.

Ayrıca, yatırımların 1-2 yıl içerisinde hayata geçmesinin planlandığı, Haziran 2015 itibariyle, Mariel Özel Kalkınma Bölgesi’ne 30 ülkeden 380’den fazla yatırım teklifi ulaştığı ve yatırım tekliflerinin genel itibariyle otomotiv, hafif sanayi, gıda, elektronik, kimya, lojistik ve yenilenebilir enerji alanlarından oluştuğu ifade edilmektedir.

Söz konusu yatırımlar ile ilgilenen üyelerimizin DEİK ile (Melike Hocaoğlu, Tel: 0212 339 50 07, E-mail:mhocaoglu@deik.org.tr)irtibata geçmeleri rica olunur.