MOZAMBİK ALTYAPI YATIRIM KONFERANSI

T.C. Dışişleri Bakanlığı tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, 7-8 Haziran 2017 tarihleri arasında Mozambik'in iç-orta kesiminde bulunan Tete Vilayeti'nde Uluslararası Altyapı Yatırım Konferansı düzenleneceği bildirilmektedir.

Anılan etkinliğe Mozambik Cumhurbaşkanı Sayın Filipe Nyusi'nin yanı sıra, Hükümet temsilcileri, ilgili Kamu Kurumlarının yetkilileri, yerel ve uluslararası girişimcilerden geniş bir katılım beklendiği dile getirilmektedir.

Konferansın yapılması planlanan Tete şehrinin zengin kömür yataklarının bulunduğu Moatize ile Cahora Bassa Hidroelektrik Üretim Tesislerini barındırmakta olduğu ve açılışı yapılan Nacala Lojistik Koridoru'nun hayata geçirilmesiyle birlikte, bölgede ekonomik açıdan bir canlanmanın yaşanmasının beklenildiği dile getirilmektedir.

Mozambik, her alanda yabancı yatırıma ihtiyaç duymakta olup altyapı (özellikle ulaştırma ve enerji altyapısı) Mozambik Hükümetince belirlenen öncelikli dört alandan birini oluşturmaktadır. Son dönemde keşfedilen büyük doğalgaz kaynakları ve zengin kömür yataklarının önemli rol oynadığı doğrudan yatırımlar sayesinde, ülkede köklü altyapı değişim süreci yaşanmaktadır. Ülke genelinde yapım süreci devam eden pek çok yol, köprü, enerji santrali, baraj, havaalanı ve liman inşaatı ve yenileme faaliyetleri bulunmaktadır. Bu gelişmelerin etkisiyle Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, ABD, Brezilya ve Hindistan olmak üzere altyapı projelerine yatırım yapan ülke sayısı her geçen gün artmaktadır.

Mozambik'te yapılması planlanan altyapı projeleri için kamu-özel sektör ortaklığı dahil olmak üzere yatırımların teşvik edilmesi amaçlanan söz konusu etkinliğe katılmayı arzu eden üyelerimizin Mozambik Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı (Ermelinde Rungo, Tel.: +258 (82) 390 91 33, e-posta: erungo@pde.gov.mz, Luisa Astride, Tel.: +258 (82) 89 721 48) ile irtibat kurmaları gerekmektedir.