MOZAMBİK’TE İŞ YAPMA REHBERİ

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 23-24 Ocak 2017 tarihlerinde, Mozambik'in başkenti Maputo'ya gerçekleştirmiş oldukları resmi ziyaret ve bu kapsamda DEİK tarafından düzenlenen Mozambik-Türkiye İş Forumu sonrasında, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler daha güçlendi. Türk özel sektörünün Mozambik'e olan ilgisindeki artış gözönüne alınarak iş dünyası temsilcilerimizin Mozambik'te çeşitli sektörlerde mevcut fırsatları ve iş ortamı hakkında artan bilgi talepleri değerlendirildi.

Bu bağlamda, 2015 yılında kurulmuş DEİK/Türkiye-Mozambik İş Konseyi olarak, Mozambik'te ortaklık ve yatırım düşünen Türk girişimcilere yardımcı olması için Mozambik Yatırım Ajansı'nın (APIEX) Aralık 2016 yılındaki bilgilerinden yola çıkarak, "Mozambik'te İş Yapma Kılavuzu" isimli bir yayım hazırladık.

Mozambik'in genel ekonomik durumu, ülkede mevcut yatırım teşvikleri, şirket kurulumu ve yatırımların onay süreci, gümrük, vergi gibi yabancı yatırımcı için önem taşıyan konular kılavuz kapsamında ele alınan konular arasında yer almaktadır.