ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANLIĞI TARAFINDAN ALINAN KARARLAR HK.

T.C. Taşkent Ticaret Müşavirliği'nden Kurulumuza iletilen yazıda, Özbekistan Cumhurbaşkanlığı ve bazı kamu kurumlarınca uygulamaya alınan ve yatırımcılarımızı ilgilendiren kararlar aşağıda sunulmaktadır:

  • Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın 28 Aralık 2018 tarihli Kararına göre, ham pamuk üretiminde damla sulama teknolojisini kullananlara ve gerekli donanım ve bileşenlerin üreticilerine ek destekler sağlanacaktır. Damla sulama teknolojisinin uygulamaya konmasının amaçlandığı söz konusu Karar ile bu kapsamda pamuk üreticilerinin maliyetini geri ödemek ve 2019 yılında ticari bankaların kredilerine olan faizleri karşılamak için 120 milyar Sum tahsis edilecektir.
     
  • Özbekistan  Cumhurbaşkanı'nın   25 Mayıs  2018  tarihli  Kararına  göre, 1 Ocak 2019'dan itibaren, vergi makamlarıyla yapılan kira sözleşmelerinin zorunlu olarak tescil edilmesi yoluyla, 1 Ocak 2019'dan itibaren kira sözleşmesinin zorunlu olarak noter tarafından belgelendirilmesi ve sözleşmelerin serbest kullanımı kaldırılmıştır.
     
  • Devlet Vergi Komitesi'nin 15 Ağustos 2018 tarih ve 20177 sayılı Kararıyla, Devlet Vergi Otoritelerindeki Gayrimenkul Sözleşmelerinin Zorunlu Hesaplanmasına İlişkin Yönetmelik onaylanmıştır. Buna göre, kira sözleşmesi, kiraya veren tarafından sözleşmenin imzalanmasından itibaren en geç 10 (on) gün içinde vergi makamına kaydetmelidir. Aylık kira ödemesinin toplamı, mevzuatın öngördüğü asgari miktardan az olmamalıdır.
     
  • Özbekistan Cumhurbaşkanı'nın imzaladığı bir kararnameye göre, turizmin geliştirilmesi amacıyla Özbekistan, 1 Şubat 2019'dan itibaren 45 ülkenin vatandaşları için 30 günlük vizesiz rejim uygulayacak. Söz konusu ülkeler, Avustralya, Avusturya, Arjantin, Bosna Hersek, Vatikan, Lüksemburg, Macaristan, Brunei Sultanlığı, Yunanistan, İrlanda, İzlanda, İtalya, Kanada, Andorra, Lihtenştayn, Monako, Belçika, Danimarka, İspanya, Hollanda, Norveç, İsveç, Letonya, Litvanya, Moğolistan, Yeni Zelanda, Portekiz, Bulgaristan, Kıbrıs Cumhuriyeti, Malta, Polonya, San Marino, Sırbistan, Slovenya, Hırvatistan, Şili, Romanya, Slovakya, İngiltere, Brezilya, Finlandiya, Karadağ, Çek Cumhuriyeti, İsviçre ve Estonya'dır. Özbekistan Şubat 2018'de Türkiye için de 30 gün için vize muafiyeti getirmişti.