PERU’DA İŞ YAPMA REHBERİ VE İŞ FIRSATLARI SUNUMU, 20 NİSAN 2016, RİVER PLAZA

DEİK/Türkiye-Peru İş Konseyi tarafından tarafından, 20 Nisan 2016 tarihinde, 10:00-12.00 saatleri arasında, River Plaza’da, Barrios & Fuentes Abogados Hukuk ve Danışmanlık firması ortağı ve Lima Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Sn. Raúl Barrios Fernández ve Danışman Sn. Javier Márquez Rodríguez ile bir yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirilecektir.

Peru, Latin Amerika pazarlarına açılmak isteyen üyelerimiz için iyi bir fırsat sunmaktadır. 2014 yılında Peru, Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde ihracat yaptığımız 3. ülke (Brezilya ve Meksika’dan sonra), ithalat yaptığımız 9. ülkedir. 2019 yılı Latin Olimpiyatları Başkent Lima’da gerçekleştirilecektir. Peru’da aynı zamanda, önümüzdeki 7 yılda 160 milyar $ altyapı yatırımı gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. 

Peru, dış ticaret açığı vermediğimiz nadir Latin Amerika ülkelerindendir. T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından 2016-2017 döneminde öncelikli ülkelerinden birisi olarak belirlenmiştir. 2015 yılında ikili ticarette Türkiye lehine 134,6 milyon Dolar’lık dış ticaret fazlası ve 259,5 milyon Dolar’lık ticaret hacmi gerçekleşmiştir.

Peru’ya 2015 yılı ihracatımızda demir-çelik çubuklar, yarı mamuller, filmaşin ve profiller ilk sıradadır. 2014 yılı verilerine göre ihracatımızda; demir-çelik; hayvansal yağlar; değişik sanayi kollarında kullanılan makine ve cihazlar; metallerden nihai ürünler; kara ulaşım araçları ön sıralarda gelmektedir. İthalatımızda; demir dışı metaller, mamulleri (işlenmemiş çinko ve kurşun), hayvansal ve bitkisel ham maddeler; tekstil lifleri; yağlı tohumlar ve meyveler; sebzeler, meyveler ve mamulleri ön sıralarda gelmektedir. Ülke hakkında detaylı bilgiye; DEİK Peru Ülke Bülteni aracılığıyla ulaşılabilir.

Türkiye ve Peru arasındaki potansiyel iş birlikleri, yatırım ve ticaret fırsatları hakkında bilgi edinmek üzere toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 18 Nisan 2016 Pazartesi günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/172/6594 adresindeki katılım formunu doldurmaları rica olunur.