TACİKİSTAN VİZESİ UYGULAMASINDAKİ DEĞİŞİKLİK HAKKINDA

T.C. Ekonomi Bakanlığından Kurulumuza iletilen bir yazıda, Tacikistan Dışişleri Bakanlığından Duşanbe Ticaret Müşavirliğimize iletilen notaya atfen, 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren Tacikistan vizesi almak isteyen yabancıların gerekli belgeleri www.visa.gov.tj adresinden Tacikistan'ın yurtdışındaki temsilciliklerine ve vize süresinin uzatılması için Tacikistan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Genel Müdürlüğüne iletmeleri gerektiği belirtilmektedir.

Söz konusu notada Tacikistan'ın havalimanlarındaki "kapıda vize" uygulamasına devam edildiği, ancak ülkeye gelmeden önce www.visa.gov.tj adresinden yapılacak başvurunun sonucunda sistemin vereceği onay belgesinin havalimanlarındaki konsolosluk ofislerine sunulması gerektiği ifade edilmektedir.

Anılan Notada, Tacikistan'ın elektronik vize uygulaması ile e-vize uygulamasının farklı olduğu, e-vize başvurusunun www.evisa.tj adresinden yapıldığı, bu kanalla alınan vizelerin tek girişli 90 günlük (fiili kalma süresi 45 günü aşmamak kaydıyla) olduğu ve e-vizenin süre uzatımına tabi olmadığı vurgulanmaktadır. Dolayısıyla, Tacikistan'a yapılan seyahatlerde kapıda vize verilmesi www.visa.gov.tj adresi üzerinden müracaatla ön değerlendirme ve teyit şartına bağlanmış bulunmaktadır.