TAYVANLI İŞADAMLARI İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER VE İŞ KONSEYİ IV. ORTAK TOPLANTISI, 21 MAYIS 2013, DEİK

Sayın Üyemiz,

DEİK / Türkiye – Tayvan İş Konseyi ve “Chinese International Economic Cooperation Association” (CIECA) işbirliğinde 21 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul DEİK’te Türkiye – Tayvan İş Konseyi IV. Ortak Toplantısı ve akabinde Tayvan’ın önde gelen firmaları ile inşaat (yeşil bina teknolojileri) elektrikli araçlar, elektrik - elektronik, yazılım, bilişim, güneş enerjisi, gıda,(domates, zeytin,kiraz, zeytinyağ, baharatlar, meyvesuları ve kuruyemiş ithalatı), gıda işleme, ÇHC Eximbank, paketleme, makine, LCD alanlarında faaliyet gösteren firma temsilcileri ile ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir.

Tayvan ekonomisi, yüksek teknoloji endüstrileri ile günümüzde dünyanın önde gelen elektronik üreticilerinden biri haline gelmiştir. Tayvan’ın başlıca sanayi dalları ise elektronik, bilgi ve iletişim teknolojileri, rafineri faaliyetleri, tekstil, demir ve çelik, makine, yenilebilir enerji, çimento ve gıda işlemesidir. Makine ve kimya sektörlerinde çok büyük gelişme gösteren Tayvan, özellikle yarı-iletkenler ve likit kristal görüntü birimlerinin üretimlerinde dünyada ikinci sırada yer almaktadır.

Diğer taraftan, Tayvan, üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle, yurtdışı yatırımlarına yönelmiş ve bölgenin en önemli yatırımcılarından biri haline gelmiştir. Tayvan’ın Türkiye’deki yatırımları henüz istenen seviyede olmamakla birlikte, yakın dönemde özellikle yenilenebilir enerji, yüksek teknoloji ürünleri ve gıda işleme sektörlerinde ülkemizde yeni yatırımlar gerçekleştirmeleri planlanmaktadır.

Bu bağlamda, Toplantımıza katılmak isteyen üyelerimizin, en geç 18 Mayıs 2013 tarihine kadar DEİK’e (Adem Kula, Tel: 212 339 50 83; Faks: 270 37 84 e-posta: akula@deik.org.tr) iletmeleri gerekmektedir.

Saygılarımla,

Ek 1 Taslak program
Ek 2 Tayvan Heyeti
Ek 3 Katılım Formu