TÜRKİYE – BELARUS YATIRIM FORUMU, 12 – 13 KASIM 2015, İSTANBUL

İlgide kayıtlı duyurumuzda belirtildiği üzere, 12 – 13 Kasım 2015 tarihlerinde, İstanbul InterContinental Otel’de (Adres: Asker Ocağı Cad. No:1, Taksim/İstanbul) Türkiye-Belarus Yatırım Forumu düzenlenecektir. DEİK Türkiye-Belarus İş Konseyi, Belarus Ulusal Yatırım ve Özelleştirme Ajansı ve Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde gerçekleştirilecek olan etkinliğe T. C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Belarus Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Andrei Kobyakov, Belarus Sanayi Bakanı Sayın Vitali Vovk, Belarus Dışişleri Bakan Yardımcısı Sayın Valentin Rybakov, Belarus Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Anton Kudasov, diğer Bakanlık ve kamu kurumlarının üst düzey yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren serbest bölge ve sanayi bölgelerinin yöneticileri ve Belarus’un en büyük kamu ve özel sektör şirketlerinin temsilcileri iştirak edecektir. 

Belarus, diğer eski Sovyet cumhuriyetlerinden farklı olarak, sahip olduğu iktisadi potansiyeli bağımsızlık yıllarında büyük ölçüde korumuş ve daha da geliştirmiştir. Büyük sanayi tesislerinin faaliyetinde önemli bir düşüş yaşanmazken, ekonomik kalkınma konusunda ciddi ilerlemeler sağlanmıştır. 

Günümüzde Belarus otomotiv sanayii, kimya ve petrokimya, metalurji, tekstil, makine imalatı, gıda sanayii, ağaç işleme ve mobilya, ilaç endüstrisi, otomobil yedek parça imalatı, et işleme ve et ürünleri üretimi, buzdolapları ve soğutucu ekipmanlar, sentetik iplik üretimi gibi sektörlerde dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer almaktadır. 

Belarus, geleneksel sektörlerin yanı sıra, bilgi teknolojileri ve bilişim alanında da büyük gelişme kaydetmiştir. Dünya’nın en büyük 100 bilişim şirketi arasında Belarus menşeli 3 firma yer alırken, milyonlarca insanın kullandığı Viber, dünya genelinde 100 milyondan fazla abonesi bulunan World of Tanks gibi uygulama ve online platformlar Belarus’ta geliştirilmiştir. 

Dünya Bankası tarafından yayınlanan “Doing Business 2015” raporuna göre, Belarus iş yapma kolaylığı açısından 189 ülke arasında 57’nci sırada bulunmaktadır.  Yabancı yatırımların artması için son yıllarda yatırım mevzuatı büyük ölçüde serbestleştirilmiş, yabancı sermayeli şirketlerin vergi yükünün azaltılmasına yönelik önemli adımlar atılmıştır. Alınan önlemler sayesinde son 5 yıllık dönemde Belarus’a gelen doğrudan yabancı sermaye hacmi 6 kat artmıştır. Belarus yatırım imkanlarına dair ayrıntılı bilgiye aşağıdaki internet bağlantısından ulaşılabilir:

http://investinbelarus.by/docs/Guidedook%20June%202015.pdf
 
Sahip olduğu potansiyele rağmen, Belarus’un Türk özel sektörü tarafından yeteri kadar tanınmadığı ve ülkelerimiz arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin arzu edilen seviyenin çok altında kaldığı görülmektedir. 12 – 13 Kasım 2015 tarihlerinde düzenlenecek olan Türkiye – Belarus Yatrım Forumu bu alandaki boşluğun doldurulmasına katkıda bulunacak ve Türkiye – Belarus ticari ve ekonomik işbirliğinin gelişimine büyük ivme kazandıracaktır.

Bahse konu yatırım forumuna iştirak etmek isteyen şirket ve kurum temsilcilerinin aşağıdaki internet bağlantısında yer alan kayıt formunu eksiksiz doldurarak, online kayıt yaptırmaları ve katılım ücretini (DEİK üyeleri için 300 TL, diğer şirket ve kurum temsilcileri için 450 TL) kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir:

http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/104/5437

Söz konusu ücrete yatırım forumu kapsamındaki oturumlar, iş görüşmeleri ve diğer etkinliklere katılım, öğle ve gala yemeği ve diğer ikramlar, simultane ve ardıl tercüme hizmetleri, forum dokümanları vs. hizmetler dahildir.

Belarus heyet listesi ekte sunulmaktadır. Yatırım forumunun ikinci günü olan 13 Kasım 2015 tarihinde Türk ve Belarus şirket ve kurum temsilcileri arasında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilecektir. Katılımcıların görüşmek istedikleri Belarus şirket ve kurumlarını kayıt formunda belirtmeleri iş görüşmelerinin verimli geçmesi açısından büyük önem taşımaktadır. 

Son kayıt tarihi 10 Kasım 2015, Salı günü saat 12:00’ye kadar uzatılmış olup, katılımcıların belirtilen tarihe kadar müracatta bulunmaları gerekmektedir.