TÜRKİYE-JAPONYA EKONOMİK ORTAKLIK ANLAŞMASI (EOA)

Sayın Üyemiz,


T.C. Ekonomi Bakanlığı’ndan Kurulumuz’a iletilen yazıda; ülkemiz ve Japonya arasında Ekonomik Ortaklık Anlaşması (EOA) akdedilmesine yönelik olarak 2012 Temmuz ayında kurulmuş olan ve her iki ülkeden ilgili uzmanların bir araya gelerek oluşturduğu Ortak Çalışma Grubu (OÇG)’nun Türkiye ile Japonya arasında EOA akdedilmesini tavsiye eden raporunun 2013 yılı Ağustos ayında yayımlandığı belirtilmiştir.

Bu çerçevede, EOA müzakerelerine başlandığı, 7 Ocak 2014 tarihinde Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Japonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Japonya Başbakanı Sn. Shinzo Abe’nin de iştirakleri ile yapılan ortak basın toplantısı sırasında dile getirilmiştir. Bundan sonraki sürecin, heyetlerin kapsam belirleme çalışması amacıyla bir araya gelmesi ve en geç 1 Haziran 2014 tarihinde fiili müzakerelere başlanması şeklinde yürütülmesi öngörülmüştür.

Kapsam belirleme görüşmeleri ve müzakereler öncesinde ilgilenen üye firmaların, EOA’ya ilişkin talep ve önerilerini ekte yer alan anket formunu doldurarak, 28 Mart 2014 tarihi mesai bitimine kadar japonyasta@ekonomi.gov.tr adresine iletmeleri gerekmektedir.


Bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,


Ek : Firmalar İçin Anket Formu