TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK HİZMET İHRACATÇISI ARAŞTIRMASI VE ÖDÜL TÖRENİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın katkıları ile bu yıl ikincisi düzenlenen "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" araştırmasına katılan şirketler arasında en yüksek hizmet ihracatı yapan firmalar ödül töreni ile açıklanmıştır. 

15 Aralık 2017 tarihinde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zekbekci'nin himayelerinde düzenlenen "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" ödül töreninde, 17 hizmet sektöründe ilk üçe giren firmaların yanı sıra Türkiye'nin hizmet ihracatında ilk 10 sırayı alan firmalara ödül verilmiştir. Araştırmaya konu olan 500 firma, 2016 yılında toplam 18.5 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirmiş olup, bu rakam ülkemizin 2016 yılı hizmet ihracatının yaklaşık yüzde 50'sine tekabül etmektedir.

Araştırma sonuçlarına göre sağlık, teknik müşavirlik, eğitim ve lojistik hizmetleri sektörlerinde en yüksek hizmet ihracatı yapan ilk üç firma aynı zamanda DEİK üyesidir. Sağlık hizmetlerinde sırasıyla Acıbadem Sağlık Grubu, Medical Park Sağlık Grubu ve Anadolu Sağlık Merkezi; Teknik Müşavirlik hizmetlerinde NKY Mimarlık Mühendislik, Yüksel Proje ve Temelsu Uluslararası Mühendislik; Eğitim hizmetlerinde Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Altınbaş Üniversitesi; Lojistik hizmetlerinde Netlog Lojistik, Arkas Line, ve Ekol Lojistik  "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" araştırmasında sektörlerinde ilk üçte yer alan üye şirketlerimizdir. İlk üçe giren üye firmalarımızı tebrik eder, önümüzdeki yıllarda hizmet ihracatını geliştirecek daha fazla projeyi birlikte hayata geçirebilmeyi temenni ederiz.  

"Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" araştırmasının ödül töreni sunumunu linkte bilgilerinize sunarız.