TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ KURULUŞU, TOKYO - JAPONYA

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Kurulumuza iletilen yazıda, TİM'in öncülüğünde ve koordinasyonunda diğer İşbirliği kurum ve kuruluşların katılımlarıyla kurulan Türkiye Ticaret Merkezlerinin bir yenisinin, İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği işbirliği ile Japonya'nın başkenti Tokyo'da kurulmasının planlandığı bildirilmektedir.

Türkiye Ticaret Merkezleri, İşbirliği Kuruluşlarının üyelerinden gelen talepler doğrultusunda mağaza/ofis/depo/showroom birimlerini bulunduran, içerisinde yer alan firmalara hukuki, mali ve danışmanlık hizmetlerinin sunulduğu ticaret merkezleridir. 

Yazıda devamla, Tokyo'da kurulması planlanan söz konusu merkezde yer alacak mağaza, ofis, depo ve showroom birimlerinin, "su ürünleri, kanatlı ürünleri, yaş meyve, hububat ve şekerleme" sektörlerinde kullanımına sunulmasının öngörüldüğü belirtilmektedir. Ayrıca T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın Türkiye Ticaret Merkezlerinin kuruluşu için belirlediği hedef ve öncelikli ülkelere uygulanan teşvik programı doğrultusunda, metrekare başına ödenecek kira bedeli ile personel ve tanıtım giderlerinizin %75'inin Devlet tarafından karşılanacağı ifade edilmiştir. 

Bu bilgiler ışığında, projeye ilişkin çalışmaların sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla, kiralanacak alanın büyüklüğünü saptamak üzere, Tokyo'da mağaza, ofis, depo ya da showroom açmak isteyen üyelerimizin ekte yer alan formu doldurarak 29 Aralık 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar  suurunleri@iib.org.tr adresine iletmeleri rica olunur.