AFRİKA GÜNÜ ANKARA’DA KUTLANDI

AFRİKA GÜNÜ ANKARA'DA KUTLANDI

Afrika Diplomatik Misyon Grubu ve DEİK iş birliğiyle düzenlenen Afrika Günü Resepsiyonu, Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Afrika Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Thomas Kwesi Quartey, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ümit Yalçın, Aktif Bank Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Suat Utku, Türkiye'deki Afrikalı Diplomatik Misyon temsilcileri ve Türk iş insanlarının katılımı ile 25 Mayıs 2018 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Ruanda Ankara Büyükelçisi Williams Nkurunziza, Ruanda Başkanı ve Afrika Birliği Dönem Başkanı Paul Kagame, Afrika Birliği ve kıtanın potasiyesiyeline sonsuz inancı olduğunu vurgulayarakfonksiyonel ve ortak çalışmanın önemine dikkat çekti. Nkurunziza, Afrika Birliği'nin strateji, güvenlik, ekonomik entegrasyon ve yapısal değişiklik gibi konularaönem vermesi gerektiğini söyledi.

DEİK/Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Afrika İş Konseylerinin Türkiye'nin Afrika Stratejisi kapsamında çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Taşkın,  T.C. Ekonomi Bakanlığı iş birliğinde ve DEİK organizasyonunda Türkiye- Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun ikincisinin 9-11 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul'da organize edileceğini ifade etti.