BENİN - TOGO İŞ HEYETİ PROGRAMI

Kurulumuz ve MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği) organizasyonu ve THY (Türk Hava Yolları) iş birliğinde 31Mart-3 Nisan 2019 tarihleri arasında Benin Cumhuriyeti ve Togo Cumhuriyeti'ne yönelik bir ticari heyet programı düzenlenecek olup, Kotono ve Lomé şehirlerini kapsayacak ziyarette, ikili iş görüşmeleri, DEİK/Türkiye-Benin ve Türkiye-Togo İş Konseyleri Ortak Toplantıları ve kurum ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Benin Cumhuriyeti, 2017 yılında yaklaşık 9 milyar dolar GSYH ile olarak %5,6 oranında ekonomik büyüme gerçekleştirdi. Nüfusunun büyük bir bölümü tarım sektöründe çalışmakta olan Benin, Türkiye'den başta buğday unu olmak üzere, makarnalar, elektrik iletkeni ve kablolar ve kümes hayvanları ihraç etmektedir. Türkiye Benin'den başta pamuk olmak üzere ağaç ve odun ürünleri ihraç etmektedir.

Nüfusunun çoğunluğunun geçim kaynağı tarım olan Togo Cumhuriyeti, 2017 yılında yaklaşık 5 milyar dolar GSYH ile %4,4 oranında büyüme gerçekleştirdi. Türkiye'nin anılan ülkeden olan ihracatı 2015 yılında 58 milyon dolar olarak gerçekleşmiş olup, makarna, un, çimento, yakıt ve yağlar, demir-çelik ihraç edilen temel ürünlerdir. Aynı yıl içinde ithalatımız 12 milyon dolar olarak başta pamuk ve yağlı tohum küspelerinin ve yüzen gemi ithalatı ile gerçekleşti.

Bahse konu iş gezisine, Afrika pazarına girmek isteyen kişilerin katılımında fayda görülmektedir. Söz konusu etkinliğe ilişkin paket program bedeli aşağıda belirtilmektedir. (Paket programa dâhil olan hizmetler İstanbul-Kotonu ve Kotonu-İstanbul uçak biletleri, transferler, konaklama, toplantı ve ziyaretlere katılım bedeli olarak belirlenmiştir. Vizenin katılımcı tarafından organize edilmesi gerekmektedir.)

Bu çerçevede; taslak programı ekte yer alan ve kısıtlı katılımlı düzenlenecek ziyarete katılmayı arzu edenlerin 14 Mart 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://uys.musiad.org.tr/OS/ANKET/OA.aspx?AK=1d31dc32-b929-4a9f-9e6b-54c7b88a2e22 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak,  dekontu MÜSİAD 'a (Yasin Yetişmiş, Cem Dalmış, E-Posta: disiliskiler@musiad.org.tr, Tel: 0212 395 00 00) iletmeleri rica olunur.

 

Ek-1:  Taslak Program

Ek-2:  Benin Cumhuriyeti Ülke Raporu

Ek-3:  Togo Cumhuriyeti Ülke Raporu

Katılım Koşulları:

1. Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2. MÜSİAD paket program bedeli 1.475 ABD Dolarıdır. (Paket programa dâhil olan hizmetler İstanbul-Kotonu ve Kotonu-İstanbul uçak biletleri, transferler, konaklama, toplantı ve ziyaretlere katılım bedeli olarak belirlenmiştir. Vizenin katılımcı tarafından organize edilmesi gerekmektedir.)

3. Ödeme hesaba havale yapılabilmektedir. 

Banka Adı : ALBARAKA TÜRK, Şube: Mecidiyeköy

Hesap Adı : MÜSTAKİL SANAYİCİ VE İŞADAMLARI DERNEĞİ İKTİSADİ İŞLETMESİ

Swift : BTFHTRIS

IBAN : TR23 0020 3000 0026 9372 0000 09

4. Başvuru ve ödemeler için son tarih: 14 Mart 2019, Perşembe

5. Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

6. Havale yoluyla ödeme yapıldığı takdirde, ödeme dekontlarının DEİK'e (Saadet Gülmez, africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)

7. Katılımcıların, 14 Mart 2019 tarihine kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda, ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

8. Katılımcıların heyet programı öncesi Sarı Humma aşısı olmaları, aşı kartı vize işlemlerinde gerekmektedir. 

9. Benin(Benin Büyükelçiliği Ankara) ve Fildişi Sahili(online) Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Bahsekonu heyete katılmak isteyen katılımcılarımızın vize işlemlerini münferit yürütmeleri gerekmektedir.

10. Benin Vizesi:

Benin'e seyahat edecek Diplomatik Pasaport taşıyanlar dışındaki Türk vatandaşları vizeye tabidir. Vize başvuruları online ortamda yapılmakta olup, 1 aylık çok girişli vize alınması tavsiye edilir. (1 aylık çok girişli vize ücreti 75 Euro olup, seyahat edeceklerin aşağıda iletişim bilgileri yer alan Benin Ankara Büyükelçiliği yetkilisi ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.)

Acente Bilgileri 

İsim: ISSA YAKPA (Tel: +90 536 940 93 64, E-Posta: issaou2013@gmail.com)

11. Togo Vizesi:

Togo'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almaları gerekmektedir. 

Togo girişi vizeleri, Togo'nun kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı'nda harç karşılığında alınabilmektedir. Vize ücreti 20 USD olup nakit ödeneceğinden seyahat edeceklerin belirtilen miktarı beraberinde bulundurmaları tavsiye edilmektedir.