BOSNA HERSEK YATIRIM VE TİCARET FIRSATLARI TOPLANTISI, 24 EKİM 2019, BURSA

"Bosna Hersek Yatırım ve Ticaret Fırsatları" konulu bilgilendirme toplantısı; Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV) ve Bosna Hersek Yabancı Yatırımları Destekleme Ajansı (FIPA) iş birliğinde düzenlendi.

Toplantıya; Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Adis Alagiç, FIPA Başkanı Gordan Miliniç, Türkiye Bosna-Hersek İş Konseyi Başkanı Muzaffer Çilek, BTSO Meclis Başkan Yardımcısı ve Dış Ticaret Konseyi Başkanı Murat Bayizit ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Marmara Bölge Başkanı ve TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın katılım sağladı. Söz konusu toplantı, 24 Ekim 2019'da BTSO Merkezi'nde gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşması, Murat Bayizit tarafından yapıldı. Konuşmasına Türkiye ve Bosna Hersek arasındaki tarihsel ve kültürel bağlara değinerek başlayan Bayizit, toplantıda Bosna Hersek ile ilgili detaylı ve önemli bilgiler verileceğini söyledi. Bayizit; Bosna Hersek'in iş insanları için gümrüksüz ticaret yapılabilen, kültürel olarak Türkiye'ye yakın, Avrupa'ya açılan kapı, güvenli ve lojistik olanaklara sahip bir ülke olması gibi çeşitli avantajlara sahip olduğunu da kaydetti.

Türkiye-Bosna Hersek İş Konseyi Başkanı Muzaffer Çilek; kendisinin de Bosna Hersek'te 10 yıldır enerji, turizm, inşaat ve organik tarım gibi birçok alanda yatırımları olduğunu belirterek Türk iş insanlarına ülkedeki iş ve yatırım süreçlerinde desteğe hazır olduğunu vurguladı. Çilek, Türk iş insanlarını Bosna Hersek'te yatırım yapmaya davet etti.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Ekonomi Danışmanı Adis Alagic ise Bosna Hersek‘in stratejik konumu, çok kültürlü yapısı, tarihi, kültürü, eğitim düzeyi, sanayisi ve doğal kaynakları ile yatırımcılar için büyük avantajlar barındırdığının altını çizdi. Alagiç, bölgesel iş birliğinin geliştirilmesi ve bölge ülkelerini birbirine bağlayan bir merkez olması açısından Bosna Hersek'in gereken tüm şartları sağladığını aktardı. Alagiç, Bosna Hersek'in istihdam, gayri safi millî hasıla, ihracat ve yabancı yatırım rakamları bakımından da başarılı bir performans gösterdiğini, ülkedeki gelir vergisi, iş yapma maliyetleri ve elektrik enerjisi fiyatlarının ise bölgeye göre düşük olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından katılımcılara, Bosna Hersek tanıtım videosu izletildi. Akabinde FIPA temsilcisi tarafından ülkedeki yatırım fırsatlarına dair sunum ve soru-cevap oturumu gerçekleştirildi. 70 firma temsilcisinin katılım gösterdiği toplantıda, katılımcılar tarafından sorulan sorularda ağırlığı tarım/organik tarım, enerji ve atık su arıtma gibi konular oluşturdu.