DEİK İŞ KONSEYLERİ 2023 YILI SEÇİMLİ OLAĞAN GENEL KURULLARI VE TİCARİ DİPLOMASİ ÖDÜLLERİ TÖRENİ

Daha önceki duyurularımızda ilan ettiğimiz 06 Ocak 2024 tarihinde salt çoğunluk sağlanamadığından DEİK İş Konseyleri 2023 Yılı Seçimli Olağan Genel Kurulları ve T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Bolat'ın teşrifleriyle 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni 20 Ocak 2024, Cumartesi günü İstanbul Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi'nde saat 09.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Toplam 151 İş Konseyinin Genel Kurulu aynı günde eş zamanlı olarak yapılacak olup, Üyelerimizin DEİK İş Konseyleri Seçimli Olağan Genel Kurullarına katılabilmesi için 2024 yılı ve geçmiş yıllara ait aidat yükümlülüğü bulunmaması gerekmektedir.

08 Ocak 2024 tarihli İcra Kurulu Toplantısı kararına istinaden, 37. DEİK Genel Kurulu seçimli olarak gerçekleşeceğinden İş Konseyleri Koordinatör Başkan ve Yardımcılarının seçimi 2024 Şubat ayında düzenlenmesi planlanan DEİK Seçimli Olağan Genel Kurulu'nda yapılacaktır.

Yeter sayı aranmaksızın gerçekleşecek ikinci toplantı tarihine göre güncellenen seçim takvimi aşağıda bilgilerinize sunulur;

15 Ocak 2024, Pazartesi günü saat 18.00'e kadar; yeni İş Konseyi Üyeliğinin veya İş Konseyleri arası Üyelik değişikliğinin ve ilgili aidat ödemelerinin tamamlanması gerekmektedir. Talepler, dilekçe ve üyelik formu Üye İlişkileri ve Kaynak Geliştirme Direktörlüğüne  (uyeiliskileri@deik.org.tr) iletildikten sonra işleme alınacaktır. Seçimli Genel Kurul günü aidat ödemesi kabul edilmeyecek olup; aidat bilgilerinize bağlantıdan Üye girişi yaparak ulaşabilir ve kredi kartı ile çevrim içi olarak ödeme yapabilirsiniz.

15 Ocak 2024, Pazartesi günü saat 18.00'e kadar; İş Konseyi Başkan adaylarının aday oldukları ülkede ticari faaliyetlerini destekleyici belgelerle bağlantıda yer alan adaylık formunu doldurmaları ve varsa İş Konseyi maddi yükümlülüğünü tamamlamış olması gerekmektedir.

17 Ocak 2024, Çarşamba günü; seçme ve seçilme hakkına sahip olan üyeleri gösterir hazırun listesi Üye Portalında yayınlanacak olup; sadece üye olunan İş Konseylerine ait hazırun listeleri görülebilecektir.

19 Ocak 2024, Cuma günü saat 12.00'ye kadar; İş Konseyi Başkan adaylarının Yürütme Kurulu Üyelerinden oluşan listelerini e-posta (genelkurul@deik.org.tr) ile DEİK'e iletmeleri gerekmektedir. Seçim sürecinde kullanılacak tüm oy pusulaları DEİK mühürlü olacaktır.

19 Ocak 2024, Cuma günü, seçme ve seçilme hakkına sahip olan İş Konseyi Başkanlarını gösterir liste Üye Portalında yayınlanacaktır.

Delegelerin ve vekillerin DEİK İş Konseyleri Seçimli Olağan Genel Kurullarına katılım teyitleri için bağlantıda yer alan kayıt formunu en geç 18 Ocak 2024, Perşembe günü mesai bitimine kadar doldurmaları rica olunur.

Notlar:

  • Konaklama & Otopark: Şehir dışından gelecek Üyelerimiz için Grand Cevahir Otelinde indirimli fiyattan (95 Euro + %10 Vergiler) rezervasyon yapma imkanı sunulmaktadır (Tel: +90 212 314 42 42 / E-posta: reservation@gch.com.tr). Ayrıca, otel otopark hizmeti Üyelerimiz için etkinlik günü özel araç başı 100 TL olarak ücretlendirilecektir.
  • Yürütme Kurulu Üyeliği: Ticari aktivitesi devam eden bir şirketi temsil eden kişiler, DEİK bünyesinde kurulan İş Konseylerinden istediği kadarına üye olabilir. Ancak, her üye firma temsilcisi azami 3 (üç) İş Konseyi Yürütme Kurulunda görev alabilir. İş Konseyleri Genel Kurulu'nda seçme ve seçilme hakları, sadece üye olunan İş Konseyi ile sınırlıdır.
  • Seçim Usulü: İş Konseyi Yönetimi, Genel Kurul tarafından liste halinde seçilen bir Başkan ile Yürütme Kurulu Üyelerinden oluşur. En fazla oy alan İş Konseyi Başkanı'nın yer aldığı listedeki yürütme kuruluna görev verilir. Oy pusulası teslim süresi Genel Kurul gününe kadar devam edecek olup,  öncesinde DEİK'e teslim edilmesi tercih edilmektedir.
  • Gruplama: 10'dan az üyesi bulunan İş Konseyleri, yeterli üye sayısına (10 üye) ulaşana kadar, ilgili İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcılarının başkanlığında gruplanarak çalışmalarını "tek İş Konseyi gibi" gerçekleştirecektir (ortak bütçe kullanımı ve ortak Yürütme Kurulu toplantıları).
  • Vekaletname: Üyeler, İş Konseyi Genel Kuruluna katılamadıklarında, yazılı olarak bir vekil tayin edebilir. Vekalet Genel Kurulda seçme ve seçilme hakkına sahip bir başka üye firma temsilcisine veya temsilcinin bağlı olduğu şirketin farklı bir yetkilisine verilebilir. Ancak, bir kişi birden fazla vekalet alamaz. Vekil, vekaletini aldığı kişinin üye olduğu tüm İş Konseylerinde oy kullanabilir. Üye Portalı şifreniz ile erişebileceğiniz "Online Vekaletnameyi" doldurarak bir kişiyi vekil olarak tayin edebilirsiniz.