FAS TEKNİK MÜŞAVİRLİK HEYETİ

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması yolunda hizmet ihracatının en önemli kalemlerinden biri olan teknik müşavirlik sektörünün yurtdışında daha etkin hale gelmesi için DEİK çatısı altında kurulan Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi'nin hedef ülkelerden biri olarak belirlediği Fas'a 8-12 Mayıs 2016 tarihlerinde T.C. Ekonomi Bakanlığı'nın öncülüğünde bir heyet ziyareti gerçekleştirdi. Rabat ve Kazablanka şehirlerinde aralarında Fas Müşavir Mühendisler Birliği; Fas Yatırım Ajansı; Enerji, Doğal Kaynaklar, Su ve Çevre Bakanlığı; Otoyollar Ulusal Şirketi; Teçhizat, Ulaştırma ve Lojistik Bakanlığı; Konut ve Şehircilik Bakanlığı; Ulusal Su ve Elektrik İdaresi, Ulusal Müteahhitler Birliği ile kentsel ve bölgesel gelişim ajanslarının yer aldığı çeşitli kamu kuruluşları ve yatırımcı kuruluşlarla görüşmeler yapılarak Türk teknik müşavirlik firmalarının Fas'ta iş yapabilme olanakları hakkında bilgi edinildi; firmalarımızın deneyimleri, uzmanlıkları ve iş yapabilme becerileri hakkında bilgiler verildi.

T.C. Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz'ün destekleriyle, Rabat Ticaret Müşaviri Önder Duman ve Kazablanka Ticaret Müşaviri Gökhan Üsküdar tarafından yapılan organizasyonla gerçekleştirilen ziyarete, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk'ün başkanlığında, DEİK Uluslararası Teknik Müşavirlik İş Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Demir İnözü ve Türkiye'nin önde gelen 6 teknik müşavirlik firmasının temsilcileri katıldı.

Bu ziyaretin sonucunda Türk teknik müşavirlik firmalarının Fas firmaları ile çeşitli konularda hem Fas'ta hem de diğer Afrika ülkelerinde işbirliği yapabilecekleri, Türk yatırımcıları ve müteahhitlik firmaları ile birlikte Mühendislik-Satınalma-İnşaat tipi sözleşmelerde (EPC) yer alabilecekleri görülmüştür. Özellikle Fas'ın güneyindeki Batı Sahra Bölgesinde 2030 yılına kadar büyük altyapı projelerinin gerçekleştirileceği, bu projelerin Türk teknik müşavirlik ve müteahhitlik firmaları ile yatırımcıları açısından yeni iş fırsatları yaratabileceği anlaşılmıştır.