İRAN İSLAM CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN MOHAMMAD EBRAHIM TAHERIAN FARD ZİYARETİ

İRAN İSLAM CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ SAYIN MOHAMMAD EBRAHIM TAHERIAN FARD ZİYARETİ

Türkiye – İran İş Konseyi Yürütme Kurulu, İran İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard'a 1 Mart 2018 saat 11:00'de ziyaret gerçekleştirdi. 

Türkiye – İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler ve beraberindeki Yürütme Kkurulu üyeleri öncelikle İran Ticaret Müşaviri, Sanayi ve Yatırım Müşaviri ve Kültür Ataşesi tarafından karşılandı. İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin ve sorunlara dair çözüm önerilerinin konuşulduğu toplantının ilk etabında, ticari faaliyetlerin arttırılmasına yönelik her türlü çalışmanın yapıldığı dile getirildi. Bu kapsamda özellikle bankacılık alanında Türkiye'nin İran'da daha çok bankasını görmek istediklerini dile getiren yetkililer, ayrıca Sayın Ümit Kiler'in almış olduğu görevden ötürü memnuniyetlerini de dile getirdiler.

Toplantının ikinci etabında Büyükelçilik makamına geçen heyet, karşılıklı tebrikten sonra Türkiye ve İran arasındaki köklü ticari münasebetleri gündemlerine aldılar. Türk özel sektörünün İran'a olan alakasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren Büyükelçi, hacmin daha da arttırılması için tüm kanallar ile ortak çalışılması gerektiğini söyledi.

Türkiye-Ürdün iş Konseyi Başkanı Ümit Kiler ise, her türlü konuda yardıma açık olduklarını ve bundan sonraki süreçte iki ülke menfaatlerini arttırmaya yönelik çokça temas kuracağını dile getirdi.

Ziyaretten dolayı memnuniyeti dile getiren Büyükelçi, herhangi bir konuda her zaman ulaşılabilir olduğunu, yardım etmekten ve iki ülke arasındaki dost bağlarının ticari alanda da kuvvetlendirmekten memnuniyet duyacağını da ekledi.