LİTVANYA SANAYİCİLER KONFEDERASYONU (LPK) BAŞKANI VİDMANTAS JANULEVİČİUS ZİYARETİ, 07.06.22, VİLNİUS

DEİK/Türkiye-Litvanya İş Konseyi, Serdar Kurt  başkanlığındaki heyet ziyaretinde, Litvanya Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Vidmantas Janulevičius ile toplantısını 7 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştirdi.

Litvanya Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Vidmantas Janulevičius, LPK'nin çoğu orta ölçekli olmak üzere 4.000 üyesi olduğunu, üyelerin arasında 56 dernek ve Litvanya'nın ana elektrik ve demiryolu şirketlerinin bulunduğunu söyledi. LPK'nin Litvanya GDP'sinin yüzde 46.5'unu oluşturduğunu ifade eden Janulevičius, Rusya, Belarus ve Çin ile yaşanan sorunlar sebebiyle hayati öneme sahip birçok ham maddenin Türkiye'den tedarik edildiğini ve kara yollarının neredeyse kapanması sebebiyle deniz taşımacılığıyla demir-çelik tedariği yaptıklarını belirtti. Janulevičius, inşaat sektöründe Türkiye'nin iyi tanındığına ve çelik-aliminyum gibi ham madde ithal etmek için Türk üreticilerle görüşmek istediklerine dikkat çekti.

DEİK/Türkiye-Litvanya İş Konseyi Başkanı Serdar Kurt, Litvanya'nın Türkiye ile iş birliği yapması için en doğru zaman olduğunu belirterek, ham madde ve inşaat sektörünün Türkiye'de çok başarılı olduğunu, savunma sanayisinde de iş birliği yapılabileceğini söyledi.