MACARİSTAN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU BALÁZS HENDRICH, TİCARİ ATEŞESİ ZSOFIA KAKAS VE MACAR EXİMBANK TEMSİLCİLERİ İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 19 OCAK 2018, İSTANBUL

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Balázs Hendrich ile çalışma yemeği, Macaristan Ticari Ateşesi Zsofia Kakas ve Macar Eximbank temsilcilerinin katılımları ile 19 Ocak 2018 tarihinde İstanbul Macar Kültür Merkezinde düzenlendi.
 
Başkonsolos Balázs Hendrich, Başkonsolosluk bünyesin- de bir danışma kurulunu kurmak istediğini, iş insanlarının kurulda olmasını önemsediklerini ve bu kapsamda DEİK Macaristan İş Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinin kurulda yer almasını arzu ettiğini ifade etti. Ticaret Müşaviri Zsofia Kakas, Türkiye ile Macaristan arasındaki ikili ekonomik ilişkilerin son yıllarda önemli bir artış gösterdiğini ve  bu artış üzerinde Türk iş dünyası temsilcilerinin değerli katkılarının olduğuna vurgu yaparak, toplantıya katılan iş insanlarına teşekkür etti.
 
Etkinlikte aynı zamanda son yıllarda artan ticari ve yatırım ilişkilerine rağmen, Macaristan'ın Türkiye'nin bir ticari partneri olarak bilinmediğine dikkat çekilerek, Macar pazarına olan farkındalığın artırılması için adımlar atıldığı belirtildi. Bu kapsamda, Macaristan Ticaret Geliştirme Ajansı'nın (MNKH) Türkiye'nin yanı sıra Yunanistan ve İran temsilcisi de olan ALX HUNGARY'nin pazarlama ve tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiği dile getirildi. İş Konseyi Başkanı Adnan Polat, Macar Yatırım ve Tanıtım Ajansı (HIPA) ile ilgili gelişmelere dâhil olmak istediklerini, bu sayede Türkiye'den Macaristan'a yatırımların önemli oranda artacağına inandığını söyledi. Polat ayrıca, 8 Şubat 2018 tarihinde, Macaristan'a bir basın heyeti ile ziyaret düzenleyeceklerini ve gazeteci Cem Seymen'in CNN Türk kanalında düzenlediği programda Macaristan'ı ele almasının planlandığını açıkladı. Macaristan'daki mev- cut Başbakan Viktor Orban'ın izlediği siyasa ve reform adımları sayesinde krizin eşiğine gelen ülke ekonomisini yeniden canlandırdığı belirtildi. Alınan ekonomik tedbir- lerden biri olan mortgage borçlarının İsviçre frangından Macar forintine çevrilmesi sayesinde, yüzde 30 oranında artan İsviçre frangı karşısında Macar halkının bu oranda kâr ettiği iletildi.