MALTA-TÜRKİYE YUVARLAK MASA TOPLANTISI, 22 MART 2018, MALTA

Dönemin T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin JETCO Toplantısı kapsamında gerçekleştirdiği Malta ziyareti vesilesiyle, "Malta-Türkiye İş Dünyası Yuvarlak Masa Toplantısı" düzenlendi. Türkiye-Malta İş Konseyi, Malta Enterprise ve Malta Ticaret Girişimcilik ve Sanayi Odası iş birliğiyle gerçekleşen toplantı 22 Mart 2018 tarihinde Valetta-Malta'da düzenlendi.
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Malta Ticaret Giri- şimcilik ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı David Xue- reb, finans sektörünün Malta ekonomisinde önemli yer tuttuğunu ifade etti. Malta'nın yatırımcılar açısından çeşitli vergi avantajları nedeniyle avantajlı hâle geldiğini belirten Xuereb, önümüzdeki dönemde blok zinciri teknolojileri, sanal ekonomiler gibi konuların ön plana çıkacağını ve bu sektörlere ağırlık verileceğini ifade etti. Katma değeri yüksek teknoloji ve sanayi ürünlerinin üretimi, yaşam bi- limi gibi sektörlere odaklanmayı hedeflediklerini belirten Xuereb, Türk iş dünyası ile biraraya gelmekten ve iş birliği ile yatırım fırsatlarının görüşülmesinden memnuniyet duyulduğunu ifade etti.
 
Malta Enterprise CEO'su Mario Galea, Türkiye ve Malta arasında çok sayıda iş birliği fırsatı bulunduğunu belir- terek, yapılacak sunumlarda yatırım teşvik sistemleri konusunda bilgi verileceğini ve bu sunumların iş dünyası temsilcileri için aydınlatıcı olacağına inandığını ifade etti.
 
Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak konuşmasında, iki ülkenin stratejik ve coğrafi avantajlarını değerlendirerek hareket etmenin ve ortak projeler ge- liştirmenin önemine değindi. Türkiye ve Malta arasında sektör odaklı hedefler belirleyerek ilerlemenin çok daha verimli olacağına inandığını belirten Çakmak, Türkiye'nin son 15 yılda özellikle inşaat, sağlık, sanayi ve savunma sektörlerinde önemli gelişme kaydettiğini ifade etti. Türk yatırımcıların sadece Türkiye veya Türki Cumhuriyetlerde değil, Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde de önemli projelere imza attıklarını belirten Çakmak, Malta Hükümeti ve yatı- rımcılarının Türkiye'nin bu dinamizmine ortak olacaklarına inandığını ifade etti.