ÖZBEKİSTAN / SIRDERYA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI

ÖZBEKİSTAN SIRDERYA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

23 Temmuz 2018, River Plaza, İstanbul

Özbekistan Sırderya Bölgesi Tanıtım Toplantısı 23 Temmuz 2018, Pazartesi günü saat 14:30'da Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ruşen Çetin ve Sırderya Valisi Birinci Yardımcısı Muradulla Eşmatov'un açış konuşmaları ile başladı.

DEİK/ Türkiye-Özbekistan İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Ruşen Çetin yaptığı açış konuşmasında, Özbekistan ile ikili ticaretimize ilişkin verilere değinerek; 2010 yılında 1 milyar ABD Dolarının üzerine çıkan ikili ticaret hacminin aradan geçen yıllar içerisinde stabil bir çizgi yakaladığını, 2017 yılında Özbekistan'da uygulanan ekonomik reformlar ve T.C. vatandaşlarına uygulanan vize rejiminin kaldırılmasıyla ikili ticaret hacmi 1.5 milyar ABD Doları seviyesini aştığını belirtti.  TÜİK'in açıkladığı 2018 yılı ikili ticaret hacmi verilerine vurgu yapan Çetin, 750 milyon ABD Doları seviyesinde gerçekleşen ilk 5 aylık ikili ticaret hacminin ve iki ülke Cumhurbaşkanlarının katılımlarıyla 30 Nisan 2018 tarihinde Taşkent'te gerçekleştirilen Özbekistan-Türkiye İş Forumunda verilen birlik, beraberlik mesajlarından yola çıkılarak gelecek dönemde ticaret hacminin katlanarak büyümesinin beklendiğini belirtti.

Vali Yardımcısı Muradulla Eşmatov ise Sırderya Bölgesinin Türkiye'den gelecek yatırımlara açık olduğunu, karşılıklı kurulacak ortaklıklarda her türlü kolaylığı sağlayabileceklerini aktardığı konuşmasında, Sırderya Serbest Bölgesinde yapılacak yatırımların bölgenin tamamının kalkınması önemli rol oynayacağı ifade etti.

Toplantı sırasında, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Ulugbek Azamov ve Sırderya  Bölgesi Yatırım, İnovasyon ve Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Avaz Hocayev, bölgedeki iş ve yatırım olanaklarına ilişkin birer sunum yaptılar ve katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Aralarında Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şuhrat Aminov ve Sırderya Bölgesinden gelen iş dünyası temsilcilerinin de bulunduğu Tanıtım Toplantısı  yaklaşık 80 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyet gösteren Türkiye-Özbekistan İş Konseyi olarak, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Özbekistan'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Özbekistan'ın bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Başkent Taşkent'in 80 km güneybatısında yerleşmesi sebebiyle bölge için stratejik konumda olan kara ve tren yollarının kesiştiği Sırderya Bölgesi Valisi Gafurcan Mirzaev, Tarım ve Su İşlerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Kamilcan Sabirov, Yatırım, İnovasyon ve Turizmden Sorumlu Vali Yardımcısı Avaz Hocayev, Bölge Yatırımlar Dairesi Başkanı Bahadır Batirov ve bölgeden gelen özel sektör temsilcilerinin katılımlarıyla 23 Temmuz 2018 Pazartesi günü, 14:00-16:00 saatleri arasında River Plaza'da bir Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şuhrat Aminov ve Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı Ulugbek Azamov'un katılımlarıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında, ekte yer alan konuk heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Sirderya Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17041 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/688/11162 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç 20 Temmuz 2018, Cuma günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir.