RUSYA FEDERASYONU / KOSTROMA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, İSTANBUL

RUSYA FEDERASYONU KOSTROMA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

12 EKİM 2018, RİVER PLAZA, İSTANBUL

Rusya Federasyonu Kostroma Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 12 Ekim 2018 Cuma günü saat 14:00'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet Ekmekçibaşı ve Kostroma Bölge Valisi Sergey Sitnikov'un açış konuşmaları ile başladı.

DEİK ve Türkiye-Rusya İş Konseyi  hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan İş Konseyi Başkan Yardımcısı İzzet Ekmekçibaşı, DEİK bünyesinde yakın dönemde gerçekleştirilen etkinliklerin Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmine olumlu katkısı olması dileğini ifade etti. Türkiye ve Rusya arasında artan ikili siyasi ilişkilerin iki ülke arasında olumlu bir hava yarattığını belirten Ekmekçibaşı, Kostroma bölgesinden gelen heyet ile gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Kostroma Bölge Valisi Sergey Sitnikov ise yaptığı sunum ile bölgeyi tanıttı. Kostroma bölgesinin federal yolların kesişim noktası olduğuna dikkat çeken Sitnikov, bölgede dört ana yatırım dalı bulunduğunu belirtti. Makine sanayinin en büyük sanayi dalı olduğunu söyleyen Sitnikov, Rusya Federasyonu'nda üretilen her 5 vinçten birinin Kostroma menşeli olduğunu söyledi. Kostroma Bölgesinin yaklaşık yüzde 60'ının ormanlarla kaplı olduğunu belirten Sitnikov, orman ve orman ürünleri imalatı yapan Türkiyeli firmalar için bölgede geniş imkanlar olduğunu ifade etti. Ayrıca, bölgenin zengin enerji kaynaklarına sahip olduğunu belirten Sitnikov, Avrupa'nın en büyük elektrik santralinin bölgede yer aldığını ve Kostroma'nın sadece bu santralde üretilen enerjinin yüzde 28'ini kullandığını açıkladı. Bölgenin süt ürünleriyle de ünlü olduğunu sözlerine ekleyen Kostroma Valisi; bitki, süt, et ve yemlik bitkilerin yetiştirildiğini belirtti. Son olarak, Kostroma'nın Rusya Federasyonu'nun kuyumculuk payitahtı olduğuna dikkat çeken Sitnikov, bölgede binlerce KOBİ, akademi ve yüksek okullar ile tasarımcılar yetiştirdiklerine ve mücevherat alanında üretim yapan Türkiye firmaları için bölgede geniş imkanlar olduğuna dikkat çekti.

Toplantının devamında söz alan Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmelerin hızla gelişmekte olduğuna dikkat çekti. Bu siyasi gelişmelerin uzaydan tekstile kadar her alanda ikili ilişkilere katkı sunduğunu belirten Gaşigullin; mücevher, e-ticaret ve inovasyon konularında yeni işbirlikleri geliştirmeyi arzuladıklarını söyledi.

40'tan fazla kişinin katılımıyla gerçekleştirilen, hediye takdimi sonrasında birebir görüşmeler ile sonlandırılan toplantıda yapılan sunuma https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17529 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya Federasyonu'nun sanayi bölgelerinden olan, Moskova'nın 320 km doğusunda konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara, su ve demir yollarının kesiştiği, Kostroma Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Bölge Valisi Sergey Sitnikov ve Sanayi Bölgeleri ve Yatırım Projelerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Yuriy Markov'un yanı sıra ekte yer alan katılımcı listesinde belirtilen özel sektör temsilcileri ile 12 Ekim 2018 Cuma günü 14:00-17:00 saatleri arasında River Plaza'da "Kostroma Bölgesi Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında bölge ekonomisinde önemli paya sahip bina inşaatında kullanılan ahşap, kereste ve inşaat malzemeleri sektörlerinde faaliyet gösteren heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların cevaplanması planlanmaktadır.Kostroma Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17482 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Taslak programı ekte yer alan toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/745/11553 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç11 Ekim 2018 Perşembe günü saat 12:00'ye kadar doldurmaları gerekmektedir.