RUSYA FEDERASYONU PENZA VALİSİNİN KATILIMIYLA BÖLGE TANITIM TOPLANTISI, RİVER PLAZA, İSTANBUL

RUSYA FEDERASYONU PENZA BÖLGESİ TANITIM TOPLANTISI

5 Eylül 2018, River Plaza, İstanbul

Rusya Federasyonu Penza Bölgesi Tanıtım Toplantısı, 5 Eylül 2018 Çarşamba günü saat 15:00'da Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül ve Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Nikolay Simonov'un açış konuşmaları ile başladı.

Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ticaret hacmine ilişkin verilere değinen Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül, 2012 yılında yakalanan 33 milyar doların üzerindeki rekor ticaret hacminin aradan geçen 6 yılda önemli oranda azaldığını ve 2016 yılında ikili ticaret hacminin 1,7 milyar dolarlık ihracat ve 15,2 milyar dolarlık ithalat ile 17 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirtti. Son dönemde ikili siyasi ilişkilerde yaşanan olumlu havanın iki ülke arasındaki ticarete de olumlu etkisi olduğunu belirten Gül, 2018 yılının ilk 7 aylık periyodunda Türkiye'nin Rusya'ya ihracatının 1,9 milyar dolar iken, ithalatımızın 13,5 milyar dolar olduğunu ifade etti. Gül, Penza bölgesinden gelen heyet ile gerçekleştirilen tanıtım toplantısı ile iki ülke arasında yeni ticari bağlantıların kurulmasını hedeflediklerini belirtti.

Penza Bölgesi Hükümet Başkanı Nikolay Simonov ise Türkiye ile Penza bölgesinin ortak noktalara sahip olduğunu, iki tarafın da katkı değeri yüksek yatırımlara ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Penza'da uzun yıllardır üretim yapan Türk şirketlerini örnek gösteren Simonov, başta tarım, demir-çelik sanayi, tekstil sanayi ve mobilya sektörü olmak üzere, farklı alanlardan Türk yatırımlara kolaylıklar sağlayabileceklerini ifade etti.

Toplantının devamında Penza Bölgesi Girişimcilik, Yatırım ve İş Geliştirmeden Sorumlu Hükümet Başkanı Yardımcısı Andrey Luzgin söz alarak, bölgedeki mevcut yatırımlara ve yeni imkanlara dair bir sunum gerçekleştirdi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Luzgin, Türk şirketlerin yapacağı yatırımların bölgenin kalkınmasında oynayacağı önemli rolü ifade etti.

Rusya Federasyonu Ticaret Mümessilliği'nden katılımcıların da bulunduğu toplantı yaklaşık 50 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Hediye takdimi sonrasında birebir görüşmeler ile sonlandırılan toplantıda yapılan sunuma https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17204 adresli internet bağlantısından ulaşılabilmektedir.

ETKİNLİK DUYURUSU

İki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Rusya İş Konseyi, iki taraflı ilişkileri canlı tutmak, Rusya'da iş yapmak isteyen Türk firmalarına ilk kaynaktan bilgi sağlamak amacıyla Rusya Federasyonu'nun (RF) çeşitli bölgelerinden gelen heyetler ile tanıtım toplantıları ve ikili görüşmeler organizasyonu çalışmalarına  devam etmektedir.

Bu kez Rusya Federasyonu'nun sanayi bölgelerinden olan, Moskova'nın 600 km güneyinde konumlanması sebebiyle bölge için stratejik olan kara ulaştırma ve demir yollarının kesiştiği, Çin'i Avrupa'ya bağlayan "Bir Kuşak Bir Yol" projesi ve Kuzey-Güney Ulaşım Koridoru üzerinde bulunan Penza Bölgesinden  Türkiye'ye gelecek Bölge Valisi Ivan Belozertsev, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Vladimir Podobed ve Oda yetkililerinin yanı sıra özel sektör temsilcileri ile 5 Eylül 2018, Çarşamba günü 15:00-17:00 saatleri arasında River Plaza'da "Penza Bölgesi Tanıtım Toplantısı" gerçekleştirilecektir.

RF Ticaret Mümessilliği temsilcilerinin katılımıyla düzenlenecek olan bahsi geçen toplantı sırasında tekstil, demir-çelik, gıda, mobilya, tarım ve makina sektörlerinde faaliyet gösteren heyet üyelerinin kendi faaliyetleri hakkında bilgi vermeleri, bu bağlamda Türkiye iş çevrelerinin ilgisini çekebilecek iş ve yatırım olanaklarını anlatmaları ve karşılıklı olarak soruların  cevaplanması planlanmaktadır.

Penza Bölgesi tanıtım sunumuna https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17115 adresli bağlantıdan ulaşılabilmektedir.

Söz konusu toplantıya katılmayı arzu eden üyelerimizin https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/701/11296 adresli bağlantıda  bulunan  online  kayıt formunu en geç3 Eylül 2018, Pazartesi günü saat 18:00'a kadar doldurmaları gerekmektedir.  Penza Bölgesinden toplantıya iştirak edecek heyet üyelerinin ayrıntılı listesi karşı taraftan iletilmesini takiben kayıt olan tüm katılımcılarımızla paylaşılacaktır.