SENEGAL TİCARET BAKANI ALİOUNE SARR İLE GÖRÜŞME, 28 KASIM 2018, İSTANBUL

Senegal Ticaret ve Sanayi Bakanı Alioune SARR ile gerçekleştirilen toplantıya , Senegal Ankara Büyükelçisi Mustafa MBACKE, Senegal  Ankara Ticaret Müşaviri Cheikh DIALLO, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail OLPAK, DEİK Genel  Sekreter Yardımcısı Ayşegül Gök Arıcan ve Limak, Yapı Merkezi, Doğanlar Holding, Ekosinerji gibi firmaların temsilcilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen toplantıda Sayın Bakan SARR, Türklerin Senegalde gerçekleştirmiş oldukları projelerdeki başarıyı dile getirdi. Bu ekonomik ve Ticari ilişkilerin daha da çeşitlendirilmesi gerektiğini dile getirdi. Senegal'de özellikle Lojistik alanıında önemli yatırımlara ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. Ayrıca Senegal'oluşturulacak bir lojistik ağı ile diğer Afrika ülkeleri, özellikle Batı Afrika ülkelerine mal ve hizmet taşınabileceğini dile getirdi.

Senegal'de birçok önemli yapının Türk mütahitleri tarafından hayata geçirildiği ve Türklerin yatırımlarını çeşitlendirmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca temel tükatim ürünlerinin kıtaya ihracatının önemli miktarlarda olduğu ve kıta içinde üretilip yine kıta içinde tüketilecek ürünler için yatırımların yapılması gerektiği ifade edildi.

DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, Senegal'de Türk iş insanlarınca gerçekleştirilen işlerden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca sağlık alanında da işbirliğine açık olunduğu ifade edildi.

Katılımcı firmalar Senegal'de yürütmekte oldukları projeler hakkında bilgilendirmede bulundu.