SİERRA LEONE DIŞİŞLERİ BAKANI NABEELA TUNİS İLE ÇALIŞMA YEMEĞİ, 15 AĞUSTOS 2018

Türkiye-Sierra Leone İş Konseyi organizasyonu kapsamında 15 Ağustos 2018 tarihinde, yeni kurulan iş konseyinin gelecek dönem faaliyetlerini ve iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri değerlendirme amacıyla Sierra Leone Dışişleri Bakanı Nabeela Tunis ile çalışma yemeği gerçekleştirildi. İlgili yemeğe Bakan Tunis'in yanı sıra; T.C. Freetown Büyükelçisi Deha Erpek, Sierra Leone Devlet Başkanı Danışmanı Büyükelçi Umaru Wurie, Sierra Leone Ankara Fahri Konsolosu Sözer Özel, Sierra Leone Yatırım ve İhracatı Geliştirme Ajansı Müdürü Hardy Jalloh, Sierra Leone Ticaret Sanayi ve Tarım Odası Başkanı Christopher Forster, Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Fatih Volkan Kazova, Türkiye-Sierra Leone İş Konseyi Başkanı Mehmet Akyol ve muhtelif sektörlerden iş insanları katılım sağladı.

Büyükelçi Deha Erpek, iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin, Freetown Büyükelçiliği açıldıktan sonra gelişme kaydettiğini ve Sierra Leone'nin Türkiye'de açacağı büyükelçiliğin de bu sürece katkı sağlayacağına inandığını ifade ederken; Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Kazova, Sierra Leone'nin inşaat, tarım, madencilik ve balıkçılık gibi birçok sektörde önemli fırsatlar barındırdığını belirtti. Denizcilik sektöründe faaliyet gösterdiğini ve Türk denizcilik sektörünün, alanında çok deneyimli olduğunu ifade eden Konsey Başkanı Akyol ise; Sierra Leone'nin denize kıyısı olmasının iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından son derece önemli olduğu yönünde açıklamada bulundu.

Sierra Leone Dışişleri Bakanı Nabeela Tunis, ikili ilişkilere verdikleri önem gereği Ankara'da en kısa zamanda büyükelçilik açmak istediklerini, Türk yatırımcılar için Sierra Leone'nin özellikle madencilik, inşaat, turizm, tarım, balıkçılık, enerji sektörlerinde birçok fırsat barındırdığını dile getirdi.