SUDAN TİCARET HEYETİ PROGRAMI, 8-11 EYLÜL 2018, SUDAN

Türkiye-Sudan İş Konseyi organizasyonu kapsamında 8-11 Eylül 2018 tarihleri arasında T.C. Tarım ve Orman Bakanı ile T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in başkanlığında Sudan Ticaret Heyeti Programı gerçekleştirildi. Heyet programı kapsamında; her iki ülke Bakanının katılımıyla Sudan-Türkiye Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı, iş görüşmeleri, Türkiye-Sudan İş Konseyi Ortak Toplantısı ve saha ziyaretleri organize edildi.

Sudan'da ticaret ve yatırım alanında 40 firma temsilcisinin katılım gösterdiği programın ilk aşamasında gerçekleştirilen toplantıda; tarım ve hayvancılık alanında yatırım fırsatlarına yönelik fırsatlar ele alındı. Toplantını akabinde heyet üyeleri Zadna firmasına saha ziyareti gerçekleştirdi. Saha ziyareti sonrasında, Türkiye-Sudan İş Konseyi karşı kanadı Sudan İşverenler Derneği (SBEF) ev sahipliğinde Sudan Ekonomi Forumu düzenlendi. Her iki ülke Devlet Başkanları'nın iş birliğine yönelik çalışmalarını destekleme amacıyla organize edilen forumda; Sudan'ın zengin kaynakları ve Türk özel sektörünün tecrübe ile bilgi birikimi sayesinde, iki ülkenin de fayda sağlayabileceği yatırım ve ticaret ortamının oluşacağına dikkat çekildi.

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye'nin Sudan tarımsal verimlilik düzeyini yükseltmek amacıyla iş birliği olanaklarını artırma yönünde çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Toplantıda, Sudan ve Türkiye arasında tarım alanında imzalanan anlaşmaların ekonomik ilişkileri daha da iyiye götüreceği konuşuldu.