T.C. CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ÇAD, SUDAN VE TUNUS’A RESMİ ZİYARETLERİ KAPSAMINDA İŞ FORUMLARI

T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 24-27 Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek Sudan, Çad ve Tunus'a resmi ziyaretleri kapsamında; T.C. Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda ve DEİK tarafından TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin özel sektör heyet başkanlığında, Türk işadamları heyeti ziyareti ve anılan ülkelerde İş Forumları düzenlenecektir.  

Bu kapsamda 24 Aralık 2017, Pazar günü İstanbul'dan çıkışlı program kapsamında; 25 Aralık 2017, Pazartesi günü Sudan'ın başkenti Hartum'da, 26 Aralık 2017, Salı günü Çad'ın başkenti olan Encemine'de, 27 Aralık 2017, Çarşamba günü Tunus'un başkenti Tunus'da İş Forumları düzenlenecektir.

Sudan'ın ekonomisinde tarım ve hayvancılığın önemi yüksektir. Uluslararası Para Fonu (IMF) tahminlerine göre Sudan'da çalışan nüfusun yaklaşık üçte ikisine iş imkanı sağlayan tarım sektörünün ihracata katkısı 2016 yılında %22 olarak gözlenmiştir. Pamuk, susam, süpürge darısı, buğday ve Arap zamkı Ülke'nin başlıca ihracat kalemleridir. Sudan'da sebze ve meyve üretiminin özellikle kış aylarında gerçekleşmesi, bu aylarda Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde bu ürünlerin yetişmiyor olması, Sudan'a ihracat açısından büyük avantaj sağlamaktadır. T.C. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sudan Tarım ve Ormancılık Bakanlığı arasında imzalanan anlaşma çerçevesinde; tarım sektöründe faaliyet göstermeyi arzu eden Türk firmaların yatırımlarını teşviken Sudan'da 780.000 hektarlık arazi tahsis edilmiştir. Zengin doğal kaynakları ile Sudan'da petrol gelirlerinin düşmesinin ardından altın madenciliğinin önemi artmıştır. Ülke'nin altın üretiminde Afrika'nın ikinci büyük, dünyanın dokuzuncu büyük altın üreticisi konumuna yükselmesi öngörülmektedir.

Doğal kaynaklarının zenginliği ile öne çıkan bir diğer ülke olan Çad'da, sodyum karbonat ve kaolin yataklarının yanı sıra altın, uranyum, boksit, kalay, titanyum ve demir cevheri tespit edilmiştir. Ülke'de petrol ihracatı, Kamerun'a uzanan (1.074 km) boru hattı üzerinden Atlantik kıyılarına ulaşmaktadır. Yeni sahaların işlenmesi suretiyle petrol üretiminin artırılmasına yönelik çalışmalar söz konusudur. 

Tunus ekonomisi bölgedeki en çeşitlendirilmiş ekonomi olup; Kıta'nın en yüksek yaşam standartlarına sahip olan ülkelerinden biridir. Ekonomisi turizm başta olmak üzere, hizmet sektörü, tarım, tekstil ve hazır giyim, hafif sanayiler ile petrol ve fosfat üretimine dayanmaktadır. Avrupa Birliği ile sanayi ürünlerine uygulanan gümrük uygulamalarının kaldırılması amacıyla imzalanan anlaşma kapsamında; Avrupa ülkelerine gümrüksüz ihracat gerçekleştirmek mümkündür. Ayrıca Genel Preferanslar Sistemi çerçevesinde mamul mallarda, tarımsal ürünlerde ve el sanatları ürünlerinde; ABD, Kanada, İsviçre, Avustralya ve Japonya'nın tercihli tarifelerinden yararlanılmaktadır. Mısır, Fas, Ürdün ile tarife engellerini kademeli olarak tümüyle indirmeye yönelik Serbest Ticaret Anlaşmaları imzalanmıştır.

Anılan ülkelere seyahatte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeye tabi olmaları nedeniyle, ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir. Vize alımı için gerekli prosedür, aşağıda ifade edilmektedir. Son olarak anılan ülkeler için sarıhumma aşısı gerekmekte olup, aşı kartlarının taşınması zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

Taslak programı aşağıda belirtilen ziyarete katılmak isteyen üyelerimizin, https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/551/10014 bağlantısında yer alan katılım formunu 20 Aralık 2017, Çarşamba günü mesai bitimine kadar eksiksiz doldurarak, dekontu DEİK'e (İrem Develioğlu, E-posta: africa@deik.org.tr, Tel: 0212 339 5070) iletmeleri önemle rica olunur.

İletişim: İrem Develioğlu, Afrika İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: africa@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 70

Taslak Program:

24 Aralık 2017, Pazar

Hartum'a Uçuş

25 Aralık 2017, Pazartesi 

Sudan-Türkiye İş Forumu & İkili Görüşmeler

26 Aralık 2017, Salı

Çad-Türkiye İş Forumu & İkili Görüşmeler

27 Aralık 2017, Çarşamba

Tunus-Türkiye İş Forumu & İkili Görüşmeler

28 Aralık 2017, Perşembe

İstanbul'a Varış


Katılım Koşulları:

1.    Başvuru formunun doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur.

2.    DEİK Paket Programı Business bedeli 9.700 ABD Doları, Ekonomi bedeli 5.500 ABD Doları, Yerinden Katılım ücreti  her bir İş Forumu için 150 ABD Dolarıdır.Business kontenjanı dolmuştur. Paket programa dahil hizmetler: Özel uçak ile gidiş-dönüş (Türkiye içi bağlantı uçuşları dahil değildir.), konaklama, ara transferler, çalışma yemekleri, tercümanlık hizmetleri, iş forumlarına katılım, Sudan ve Çad vize bedeli

3.    Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya online olarak kredi kartı ile yapılabilmektedir. 
Banka Adı : TÜRKİYE İŞ BANKASI BEYOĞLU ŞUBESİ (1011) 
Hesap Adı : DIŞ EKONOMİK İLİŞKİLER KURULU / AFRİKA
Swift : ISBKTRISXXX
IBAN : TR21 0006 4000 0021 0113 3146 38 USD

4.    Başvuru ve ödemeler için son tarih:20 Aralık 2017, Çarşamba

5.    Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

6.    Havale yoluyla ödeme yapılması durumunda, ödeme dekontlarının DEİK'e (İrem Develioğlu, africa@deik.org.tr) iletilmesi rica olunur. (Kredi kartı ile ödeme yapıldığında bu işleme gerek yoktur)

7.    Katılımcıların,20 Aralık 2017 tarihine kadar başvurularını iptal etmeleri durumunda, ön avans ödemelerinin iadesi mümkün olacaktır.


Vize Alım Süreci:

  • Çad ve Sudan Vizesi: Katılımcılarımızın vize başvurularını Goldenbay Tur üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir.

Çad vizesi için gerekli belgeler: 

– 1 adet vesikalık fotoğraf

– El yazısı ile tam doldurulmuş vize başvuru formu 

– En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport

– Pasaport kimlik sayfası fotokopisi

– DEİK vize destek yazısı (tarafımızdan katılımcılara iletilecektir)

Sudan vizesi için gerekli belgeler: 

– 2 adet vesikalık fotoğraf

– El yazısı ile tam doldurulmuş vize başvuru formu 

– En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaport

– Pasaport kimlik sayfası fotokopisi

– DEİK vize destek yazısı (tarafımızdan katılımcılara iletilecektir)

Goldenbay Tur İletişim:

Adres: TUNALI HİLMİ CADDESİ BÜLTEN SOKAK NO:14/7 KAVAKLIDERE/ANKARA

Gürer Gürsoy

Genel Müdür

TEL: 90 312 4661822 

Barış Çağıran

GSM: 90 506 7293589

E-Posta: baris.cagiran@goldenbaytour.com