T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI VE T.C.TİCARET BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN'İN BAŞKANLIĞINDA SUDAN HEYET ZİYARETİ

T.C. TARIM VE ORMAN BAKANI VE

T.C. TİCARET BAKAN YARDIMCISI FATİH METİN'İN BAŞKANLIĞINDA

SUDAN HEYET ZİYARETİ

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in Sudan'a  ziyareti vesilesiyle T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda  DEİK organizasyonunu ile 7-11 Eylül 2018 tarihinde TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz da yer aldığı ?Sudan'a ticaret ve yatırım alanında 40 firmanın temsilcisi katılımıyla ziyaret düzenlendi.

Heyet programı 9 Eylül 2018'de Corinthia Otelde Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanı Mohamed Osman Sulyeman Elrekabi, Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Elsadiq Mohammed Ali, T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'nin katılımlılarıyla Türk özel sektör temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda tarım ve hayvancılık alanında yatırım fırsatlarına yönelik  fırsatları ele alındı ayrıca iki ülkenin ilgili Bakanlıları işbirliğine yönelik yürüttüğü çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantını akabinde heyet üyeleri Zadna firmasına saha ziyareti gerçekleştirdi.

Saha ziyareti sonrasında, Türkiye-Sudan İş Konseyi Karşı Kanadı Sudan İşverenler Derneği (SBEF) ev sahipliğinde Sudan Ekonomi Forumu düzenlendi. Foruma T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Sudan İşverenler Derneği Başkanı Mamon Elberir ve Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Süleyman Demir ayrıca 200 civarında özel sektörü temsil eden firma katılım gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşması yapan Sudan İşverenler Derneği Başkanı Mamon Elberir'in, forumun her iki ülkenin Devlet Başkanları'nın işbirliğine yönelik üstün çabaları desteklemek amacıyla düzenlendi. Sudan'ın zengin kaynakları gerek tarımsal, hayvan kaynağı, petrol ve madencilik alanında  Türk özel sektörün tecrübelerini ve bilgi birikimi ile iki ülkenin faydasına olacak kazan- kazan temelli bir yatırım ve ticaret ortamını sağlayacaktır dedi. Ayrıca toplantıda konuşma yapan Türkiye-Sudan İş Konseyi Başkan Yardımcısı Sülyeman Demir, Türkiye-Sudan İş Konseyi olarak isteriz ki ülkelerimizin dış ticaret hacminde de 2020 yılında 2 Milyar  dolar ulaşmasıdır. Sudan firmaları ile Afrika'da birlikte projeler geliştirip uygulayalım. İhracatımızda yüksek gümrük duvarları ile ilgili sıkıntıları karşılıklı olarak değerlendirebilirsek, bu aşamada her sorunun üstesinden birlikte gelebileceğimizi düşünüyorum de dedi.        

Ardından konuşma yapan T.C. Ticaret Bakanı Fatih Metin,  iki ülke arasında imzalanan  ekonomik ortaklık anlaşması Sudanlı ihracatçıların üzerinden olumlu bir etki yaratacağını ayrıca Türk firmalarının Sudan'a ihracatı attıracağını vurguladı.

T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye'nin Sudan tarımsal verimlilik düzeyini yükseltmek amacıyla işbirliği olanaklarını artırmasına çalıştığını dedi. İki ülkenin özel sektörleri temaslarının ve iş birliğinin geliştirilmesini ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerin derinleştirilmesi değerlendirmesinde bulundu. Sudan'ın Afrika'daki kapsamlı ilişki ve iş birliğine sahip olunan en önemli ülkelerden biri olduğunu bildirdi. İki ülke iş adamlarına ticaret hacminin artırılması çağrısı yaptı.

Forumun kapanış konuşması yapan Sudan Tarım Bakanı Abdullah Sulyeman, Sudan Tarımsa ekonomiye sahip bir ülkedir dedi. İki ülke arasında tarımsal alanından önemli anlaşmalara imza atıldığı bu anlaşmaların ekonomik açıdan yansımaları yakın zamanda meyvesini göstereceğini bildirdi. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sudan ziyareti sonrasında Serbest Ticaret Anlaşması müzakereleri hızlı bir şekilde başladığını çok yakında yürürlüğe gireceğini sözlerini ekledi.

Toplantının sonunda hediye takdimi sonrasında Türk ve Sudanlı firmalar arasında tarım, gıda, inşaat, müteahhitlik, inşaat, sanayi ve kimyasal maddeler sektörlerinde firmalararası ikili görüşmelerinde yaklaşık 400 iş görüşmesi gerçekleştirildi.

İkili görüşmelerin ardından heyet onurunda verilen akşam yemeğine topluca geçti.

Resmi ziyaretin kapsamına 9-10 Eylül 2018 tarihleri sabah saatlerinde T.C. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve T.C. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin'in katılımlarıyla Türk heyetinin firma temsilcileri arasında sohbet toplantları gerçekleştirildi.

Sudan heyeti onuruna Hartum Büyükelçimiz İrfan Neziroğlu tarafından 10 Eylül 2018 Pazartesi günü verilen akşam yemeğine, Sudan Maliye ve Ekonomi Planlama Bakanlığı yetkileri ve Sudan Ankara Büyükelçisi Yusuf Elkordufani da katılmışlardır.