T.C. TİCARET BAKANIMIZ SAYIN RUHSAR PEKCAN’IN RESMİ ZİYARETİ VESİLESİYLE NİJERYA - TÜRKİYE İŞ FORUMU | 13-15 OCAK 2020 | ABUJA

T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan'ın 14 Ocak 2020 tarihinde Nijerya'yı resmi ziyareti vesilesiyle 13-15 Ocak 2020 tarihleri arasında başkent Abuja'ya yönelik bir özel sektör heyet programı düzenlenmesi planlanmaktadır. Söz konusu ziyaret kapsamında, Nijerya-Türkiye İş Forumu, ikili iş görüşmeleri ve kurum ziyaretlerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Afrika kıtasının en yoğun nüfuslu ülkesi olan Nijerya doğal kaynakları ile ekonomik açıdan önemli bir potansiyel taşımaktadır. 1960 yılında bulunan petrol sayesinde ülke ekonomisi büyük ölçüde rahatlamış, hâlihazırda 400 milyar dolarlık GSYH ile Afrika kıtasının en büyük ekonomisi haline gelmiştir. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Nijerya, dünyanın yedinci büyük petrol üreticisi konumundadır. Dünyanın dokuzuncu büyük doğalgaz rezervine de sahip olan Nijerya, Afrika kıtasında Cezayir'den sonraki tek doğalgaz ihracatçısıdır. 2018 yılı verilerine göre Nijerya'nın ihracatı 52 milyar dolar düzeyinde olup ihraç ürünlerinin büyük bir kısmını petrol ürünleri oluşturmaktadır. İthalatı ise 36 milyar dolar düzeyinde olup ithalatının büyük kısmını yine petrol ürünleri, makine ve ekipmanları, deniz araçları, elektrikli aletler ve gıda ürünleri oluşturmaktadır. 

Bu çerçevede, söz konusu ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin 6 Ocak 2020, Pazartesi günü mesai bitimine tarihine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1121/14145 bağlantısında yer alan katılım formunu doldurarak ödeme dekontunu Talha Usluoğlu'na (africa@deik.org.tr) iletmeleri önemle rica olunur.

 

İletişim: Talha Usluoğlu, İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı

E-posta: africa@deik.org.tr | Tel: 0212 339 50 46

 

Ek-1: Taslak Program

Katılım Koşulları:

•             Katılımcıların uçak biletlerini kendileri temin etmeleri gerekmektedir. Programda belirtilen uçuşlar önerilir.

•             Başvuru formu doldurulurken web tarayıcısı olarak Google Chrome kullanılması önemle rica olunur. Katılım formu doldurulduktan sonra ödeme ekranı karşınıza gelecektir.

•             Paket program bedeli:

o DEİK üyesi firmalar için 3.700 Türk Lirası'dır.

o DEİK üyesi olmayan firmalar için ise 4.625 Türk Lirası'dır.

•             Paket program bir gece konaklama, transferler ve toplantılara katılımı içermektedir.

•             Yerelden katılım bedeli:

o DEİK üyesi firmalar için 1.250 Türk Lirası'dır.

o DEİK üyesi olmayan firmalar için ise 1.565 Türk Lirası'dır.

•             Yerelden katılım ücreti İş Forumu ve iş görüşmelerine katılımı içermektedir.

•             Ödeme seçenekleri, formu doldurduktan sonra ekrana gelecektir. Ödeme hesaba havale veya kredi kartı ile yapılabilmektedir.

•             Başvuru ve ödemeler için son tarih 6 Ocak 2020, Pazartesi'dir. Katılımcıların bu tarihten sonra başvurularını iptal etmeleri durumunda ödemelerinin iadesi mümkün olmayacaktır.

•             Ödeme esnasında bilgiler eksiksiz girildiği takdirde, makbuzunuz tarafınıza gönderilecektir.

•             Nijerya için sarıhumma aşısı gerekmekte olup, seyahat süresince katılımcılarımızın aşı kartlarını yanlarında bulundurmaları zaruridir. Sarıhumma aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'ne (www.seyahatsagligi.gov.tr) bağlı seyahat sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır.

•             Anılan ülkeye seyahatte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizeye tabi olmaları nedeniyle ziyarete katılacak iş insanlarımızın vizelerinin, geçerlilik süresi devam eden pasaportlarında bulunması önem arz etmektedir.

•             Nijerya vizesi için gerekli evraklar https://www.embassynigeriaturkey.com/visa/ bağlantısında yer almaktadır. Talep edilmesi halinde vize destek yazısı iletilecektir.

•             Katılımcılarımızın  vize başvurularını Vize İşlem Merkezi üzerinden gerçekleştirmeleri önerilmektedir. Vize takibi katılımcıya ait olup, vize alınamaması durumunda gezi ücreti iade edilemeyecektir.

Vize İşlem Merkezi İletişim:

Meltem Karaca / Vize Departman Müdürü

GSM: 90 553 807 92 34 / E-posta: meltem@vizeislemmerkezi.com

Uğur Mert, Genel Müdür

GSM:   0544 332 21 55 / E-posta: ugurmert@vizeislemmerkezi.com