T.C. VİLNİUS BÜYÜKELÇİSİ GÖKHAN TURAN ZİYARETİ, 06.06.22, VİLNİUS

Türkiye-Litvanya İş Konseyi, Serdar Kurt başkanlığındaki heyet ziyaretinde, T.C. Vilnius Büyükelçisi Gökhan Turan'a 6 Haziran 2022 tarihinde ziyaret gerçekleştirdi.

T.C. Vilnius Büyükelçisi Gökhan Turan, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Litvanya'yı birçok kalemde yeni ortaklar aramaya ittiğini söyledi. Ekonomik sonuçların yanında, Litvanya halkının Ukrayna'nın yanında duruş aldığını belirten Turan, Litvanya'da başlatılan bir kampanya ile halkın Ukrayna'ya Bayraktar TB2 almak için 5 milyon Euro gibi bir parayı çok kısa sürede toplandığını aktararak; Bayraktar TB2'nin Savunma Bakanlığımız tarafından hediye edilmesi ve toplanılan paranın Ukrayna'ya insanı yardımda kullanılmasının rica edilmesi üzerine Litvanya siyasilerinin ve halkının Türkiye'ye yaklaşımlarının oldukça olumlu etkilendiğine dikkat çekti. Litvanya'da inşaat sektörünün gelişime çok açık olduğunu belirten Turan, AB fonlarının desteğiyle birlikte birçok yeni proje için ihalelerin açıldığını, kendilerini Avrupa'da tanıtmayı başarmış olan Türk müteahhitlerinin bölgede iki taraf için de çok karlı olan ortaklıklar kurabileceğini ifade etti.

T.C. Vilnius Ticaret Müşaviri Ümit Ateşağaoğlu ise, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar dolara yaklaştığını ve 2022 yılında 1 milyar seviyesini aşacağını düşündüğünü belirterek, Türkiye'nin Litvanya'ya ihracatının 364 milyon, Litvanya'dan yapılan ithalatın ise 627 milyon dolar olduğunu söyledi. Antalya'nın Litvanyalı turistlerin uğrak noktası olduğunu belirten Ateşağaoğlu, 2019 yılında ülkemize 229 bin Litvanyalı tursitin geldiğini, 2022 itibarıyla 150 binden fazla turist gelmesinin beklendiğini belirtti.