TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI, KONYA

TACİKİSTAN TANITIM TOPLANTISI

18 Eylül 2018, Konya

DEİK/Türkiye-Tacikistan İş Konseyi ile Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018 Salı günü Tacikistan Tanıtım Toplantısı etkinliği gerçekleştirildi.

Bahse konu etkinlik programı Tacikistan Ankara Büyükelçiliği ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyetin Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Uğur İbrahim Altay'ı ziyaretiyle başladı. Belediye Başkanı ziyareti kapsamında Türkiye ile Tacikistan arasındaki ikili ilişkiler değerlendirilerek, gelecek dönemde Konya ile Tacikistan arasında ortak yürütülebilecek proje ve faaliyetler görüşüldü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, kardeşliğin artması ve iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi açısından ziyareti önemsediğini belirtti. Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ortak kültüre sahip iki milletin ticari, siyasi, kültürel ve sosyal anlamda birlikte hareket etmelerinin faydalı kapılar açacağının altını çizerek, Konya Büyükşehir Belediyesi'nin birçok ülke ile kardeş şehir ilişkisi yürüttüğünü belirtti. 2012 yılında Konya ile Kulob şehri arasında kardeş şehir ilişkisi başlatıldığını dile getiren Belediye Başkanı Altay, ziyaretin bu ilişkilerin artmasına vesile olacağına inandığını ifade etti. Tacikistan ve Konya'nın ortak değeri olan Mevlana Celalettin Rumi'nin iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin arttırılması hususunda çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Altay, ülkeler arasında tanıtım programları düzenlemek ve karşılıklı heyet ziyaretleri ve toplantıların düzenlemesinin faydalı olacağını belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi ziyaretini takiben Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, Elçilik Müsteşarı Parviz Sodiqi, Büyükelçi Özel Kalem Müdürü Anvar Madohirov, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er, İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven, KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, KSO Yönetim Kurulu Üyesi Hıfsı Soydemir, KSO Genel Sekreteri Fatih Bayraktar, KSO Genel Sekreter Yardımcısı Zübeyde Yılmaz, DEİK Avrasya Bölgesi Direktör Vekili Nurengiz Eşki, Avrasya Bölgesi İş Konseyleri Koordinatör Yardımcısı Alperen Ay ve yaklaşık 35 özel sektör temsilcisinin katılımlarıyla Konya Sanayi Odası Konferans Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı kapsamında KSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüsamettin Sönmez, Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon ve İş Konseyi Başkanı Mahmut Er'in yaptığı açış konuşmalarının ardından Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Parviz Sodiqi ve T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı Tacikistan ekonomisi, ülkede iş ve yatırım olanaklarına ilişkin sunumlarını gerçekleştirdiler. İş Konseyi Başkan Yardımcısı İrfan Güven'in Tacikistan'daki tecrübelerini paylaşmasıyla devam eden toplantı, özel sektör temsilcilerinden gelen soruların yetkililer tarafından cevaplanmasının ardından hediye takdimiyle sonlandırıldı.

Toplantıda yapılan sunumlara https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17385; https://www.deik.org.tr/contents-fileaction-17387 adresli internet bağlantılarından ulaşılabilmektedir.

KSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen Tacikistan Tanıtım Toplantısını takiben diplomatik misyon ve DEİK temsilcilerinden oluşan heyet T.C. Konya Valisi Yakup Canbolat'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında, Konya'da eğitim gören 4 bine yakın uluslararası öğrencinin 24'ünün Tacikistan vatandaşı olduğunu belirten Vali Canbolat, bu sayının artması için Tacikistan Ankara Büyükelçiliğinden destek beklediklerini dile getirdi. Konya ve Tacikistan'ın ortak değeri olan Mevlana Celaleddin Rumi'yi anma etkinlikleri kapsamında önümüzdeki dönemde hâlihazırda Tacikistan ve Konya arasında var olan ilişkinin arttırılması gerektiğini vurgulayan Vali Canbolat, karşılıklı olarak yapılacak tanıtım çalışmaları vesilesiyle ülkelerimiz arasında işbirliğinin artmasını ümit ettiklerini ifade etti.

 

ETKİNLİK DUYURUSU

Türkiye-Tacikistan İş Konseyi 1991 yılında DEİK çatısı altında kurulduğundan bu yana, üst düzey devlet  yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler dahil olmakla çok sayıda iş forumları, seminerler, bilgilendirme toplantıları, ikili görüşmeler gibi çeşitli formatlarda etkinlikler düzenleyerek iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Söz konusu faaliyetler çerçevesinde bu kez, DEİK ve Konya Sanayi Odası (KSO) iş birliğinde 18 Eylül 2018 Salı günü saat 11:30'da KSO Konferans Salonunda Tacikistan Tanıtım Toplantısı gerçekleştirilecektir.

Tacikistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Mahmadali Radjabiyon, T.C. Duşanbe Ticaret Müşaviri Emrah Soğancı, Türkiye-Tacikistan İş Konseyi Başkanı Mahmut Er ve Başkan Yardımcısı İrfan Güven'in katılımları ile düzenlenecek olan toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin aşağıdaki formu doldurarak en geç 17 Eylül 2018 Pazartesi günü saat 12:00'ye kadar ccalikusu@kso.org.tr e-posta adresine göndermeleri gerekmektedir. 

 

Taslak Program:

 

11:00 – 11:30    Kayıt

11:30 – 12:00    Açış Konuşmaları

12:00 – 12:45    Sunum

12:45 – 13:30    Soru - Cevap