TAİK FLORIDA ZİYARETİ

TAİK FLORIDA ZİYARETİ

2 Mayıs 2018 • Miami, FL

Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) Florida Başkanı Sn. Cuneyd Zapsu liderliğinde, 2 Mayıs 2018 tarihinde Miami'ye kısıtlı katılımlı bir ziyaret düzenlendi. Ziyaret kapsamında, T.C. Miami Başkonsolosu, Miami Belediyesi ve yerel kurumlar ile temaslar gerçekleştirildi.

Ziyaret, Sn. Başkonsolosumuz Burç Ceylan ve eşinin heyet için Başkonsolosluk Konutunda verdiği kahvaltı daveti ile başladı. Toplantılar öncesi Sn. Başkonsolosumuzun bölge hakkında bilgilendirmeler yaptığı davette, TAİK Florida'nın geleceği ve nasıl yapılandırılması gerektiği hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

 

William Gort, Miami City Commissioner

İlk toplantı Miami City Commissioner William Gort ile gerçekleştirildi. (Miami şehri, 5 bölgeye ayrılmış şekilde yönetilmekte olup, Sn. Gort bunlardan birinin başındadır.) Sn. Cuneyd Zapsu tarafından TAİK ve DEİK hakkında bilgi verilmesini takiben Sn. Gort Miami hakkında bilgilendirmeler yaptı. Gort'a göre, Miami şehrinin en büyük avantajı yabancılara karşı önyargının düşük olması. Latin Amerika'ya yakınlığı sebebiyle hatırı sayılır bir göçmen toplumu olan Miami, farklı kültürlerden gelen yabancılara karşı açık olmasıyla tanınıyor.

Buna ek olarak, Miami'nin kardeş şehri olan Antalya ile iki şehrin de tanıtımını hedefleyen ortak bir çalışma yapılabileceği görüşüldü.

 

Enterprise Florida

TAİK Florida'nın karşı kanat kuruluşu olabilecek Enterprise Florida ile bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda, Enterprise Florida Kıdemli Başkan Yardımcısı Manuel A. Mencia, kurumu Enterprise Florida ve Florida Eyaleti hakkında bilgiler paylaştı.

Enterprise Florida'nın merkezinin eyaletin başkenti Tallahassee'de olduğunu belirten Mencia, yapısı hakkında da bilgi verdi. Hem kamu hem de özel sektör gücüyle donatılmış olan kurumun öncelikli hedefleri arasında Florida Eyaletine daha fazla iş imkanı çekmek, bu şekilde istihdamı artırmak ve Florida'daki iş yapma iklimini olumlu yönde geliştirmek olduğu ifade edildi. Bütçesinin yüzde 15 ila 20'sini özel sektörden sağlayan kurum, geri kalan kaynakları eyaletten alıyor. Kurumun temsili başkanı eyalet valisi olup, yeni vali seçildiğinde kurumun başkanı da değiştiği belirtildi.

Mencia kurum hakkında bilgi verdikten sonra "Neden Florida?" sorusunu yanıtladı. Florida'nın bugününün ve geleceğinin çok fazla imkan sunduğuna dikkat çeken Mencia, birkaç yıl içinde trilyon dolarlık bir ekonomi olacaklarını ekledi. 2017 yılında 967 milyar dolar GSYH kaydeden Florida, ülkelerle kıyaslandığında dünyanın 16. en büyük ekonomisi olarak öne çıkıyor.

Eyaletin çok kültürlü yapısına da değinen Mencia, çok fazla ülkeden göçmen ve farklı kültürlere sahip insanların yaşadığı bir eyalet olan Florida'nın çok misafirperver olduğunu aktardı. Eyalet sınırları içerisinde yaşayan insanların yüzde 50'den fazlasının ABD dışında doğmuş olduğunu belirten Mencia, yabancıların burada memnuniyetle karşılandığını aktardı.

Mencia kültürel artılarına ek olarak, Florida'nın lojistik avantajına da dikkat çekti. Birçok firmanın Latin Amerika'ya açılma noktası olan Florida'nın son zamanlarda çok fazla uluslararası havayolu şirketinden yatırım aldığını belirten Mencia, son gelenler arasında Japonya, Kore gibi uzak coğrafya havayollarını sıraladı. Panama Kanalı'nın genişletilmesinden sonra Florida'nın lojistik avantajının katlanacağını belirten Mencia, gemi nakliyatı açısından, Miami Limanı'nın büyük hacimli gemilere uygun altyapısı olmasının önemli bir artı olduğunu ekledi.

Aktardığı bilgiler ışığında Florida'nın ABD'de en mantıklı yatırım yeri olduğunu söyleyen Mencia, eyaletin vergilendirme yapısı hakkında bilgi verdi. Kişisel gelir vergisinin sıfır olduğunu aktaran Mencia, kurumlar vergisinin ise esnek bir yapıda olduğunu belirtti. Kurumlar vergisi oranı yüzde 5.5 olan Florida Eyaletinde bir şirketin vergi ödemesi için belli kar tavanlarına ulaşması gerekiyor. Mencia, kar tavanlarının hep yükseltilmesi sebebi ile birçok şirketin kurumlar vergisi bile ödemediğini aktardı.

Finansman bulma konusunda başka birçok eyalet gibi zorluklar çıkabileceğini belirten Mencia, yine Florida'yı diğer eyaletlerden ayıran önemli bir noktanın altını çizdi. Mencia, bir yatırımcı finansman arayışında Eximbank tarafından geri çevrilse bile, Florida Export Finance Corporation adlı eyalete özel bir yapının finansman sağlamada destek olduğunu aktardı.

Florida'nın en önemli özelliğinin iş yapma kolaylığı olduğunu ve bunu geliştirmek için çaba sarfettiklerini belirten Mencia, son düzenlemeler sonrasında bir şirket kurmanın 24 saat içinde yapılabilecek kadar kolaylaştırıldığını ekledi.

Mencia'nın bilgilendirmelerini takiben TAİK hakkında bilgi aktaran TAİK Florida Başkanı Cuneyd Zapsu, yıl sonunda Miami'de yapılması planlanan TAİK Florida etkinliği hakkında da bilgi verdi. Söz konusu etkinlik için destek olabileceğini belirten Enterprise Florida, aynı zamanda üyelerimizden Florida özelinde gelebilecek her türlü soruyu yanıtlamaktan da memnuniyet duyacağını aktardı.

Yıl sonunda gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik marjlarında Enterprise Florida ile bir Mutabakat Zaptı imzalanması, bu vesileyle Enterprise Florida ve TAİK Florida arasında kalıcı bir işbirliği tahsis edilmesinde mutabık kalındı.

 

Beacon Council

Enterprise Florida ile gerçekleştirilen toplantıyı takiben, diğer bir iş dünyası kuruluşu olan Beacon Council ile bir toplantı düzenlendi. TAİK Florida heyetini Beacon Council Başkanı & CEO'su Michael A. Finney ve Kıdemli Başkan Yardımcısı Mario J. Sacasa ağırladı.

Beacon Council, tüm eyalet odaklı hizmet veren Enterprise Florida'dan farklı olarak, sadece Miami-Dade olarak tabir edilen Miami ve çevre şehirler özelinde hizmet veren bir iş dünyası kuruluşu. Beacon Council'in öncelikli hedefleri arasında Miami-Dade bölgesine yatırım çekmek, bölgede istihdamı artırmak ve Miami-Dade'in kritik sektörlerde bir iş merkezi olarak gelişmesini desteklemek yer alıyor. Aynı Enterprise Florida'nın yapısı gibi, kamu ve özel sektörün gücünü tek çatı altında toplama hedefi olan Beacon Council'in bütçesinin yüzde 30'unu özel sektörden, geri kalanını eyalet yönetiminden aldığı, fakat özel sektör katkısının artırılmak istendiği paylaşıldı.

Halihazırda eyalet ve Miami iş çevreleri tarafından fonlanan bir kaynağı temsil ettiklerini belirten Finney, TAİK üyelerinin Miami özelindeki soruları ve konuları için destek vermekten memnuniyet duyacaklarını aktardı. Finney, özellikle şirket kurma gibi somut adımları atmaya hazır firmalar için çok faydalı olabileceklerini ekledi.

TAİK Florida Başkanı Cuneyd Zapsu, TAIK Florida hakkında bilgi paylaştı. TAİK Florida'nın yıl sonunda Miami'de bir etkinlik düzenleme planını paylaşan Zapsu, hem bölgedeki Türkleri bir araya getirmek hem de Türk-Amerikan ilişkilerinin gelişmesini teşvik etmek için bir platform kurmayı arzu ettiklerini aktardı. Finney ve Zapsu, yıl sonunda düzenlenecek etkinlik marjlarında yerel iş dünyası ile bir yuvarlak masa toplantısının yapılabileceğini görüştü. Bu ziyaret esnasında, Beacon Council ile de bir Mutabakat Zaptı imzalanması, bu vesileyle Beacon Council ve TAİK Florida arasında kalıcı bir işbirliği tahsis edilmesi konusunda mutabık kalındı. Buna ek olarak, Beacon Council'den bir heyetin Türkiye'ye davet edilmesi ve ülkemiz ve Miami şehri arasında yeni kurulan ilişkinin pekiştirilmesi hedeflendi.

 

Emilio Gonzales, Miami City Manager

Bir sonraki toplantı Miami City Manager Emilio Gonzales ile gerçekleştirildi. Miami Belediyesi'nin yapısı hakkında bilgi veren Gonzales, Belediye Başkanı pozisyonunun resmi olarak var olduğunu ama Belediye Başkanı'nın diğer bazı şehirlerde olduğu gibi çok güçlü olmadığını aktardı. Miami City Manager görevinde olan Gonzales, belediyenin işleyişi ile ilgili olarak Belediye Başkanı tarafından kendisinin yetkilendirildiğini aktardı. 

Miami'nin iş yapma açısından çok avantajlı olduğunu aktaran Gonzales, belediye kurumları olarak da TAİK Florida'nın girişimlerine destek olmaktan memnuniyet duyacaklarını aktardı. Uluslararası ticaretin önemini vurgulayan Gonzales, "Mayor's International Business Council" hakkında da bilgi verdi. Gonzales, halihazırda atıl olan ama tekrar canlandırmayı umdukları Konseyin Miami'nin uluslararası işbirlikleri açısından faydalı olmasını umduklarını aktardı.

Miami'nin spor aktiviteleri açısından da ciddi bir cazibe merkezi haline geldiğini aktaran Gonzales, Türkiye ile ortak nokta olabilecek futbol alanında da işbirlikleri yapılabileceğini belirtti.

 

Miami International Airport

Son toplantı Miami International Airport yönetimi ile gerçekleştirildi. TAİK Florida heyetini Miami International Airport Direktör Yardımcısı Ken Pyatt ve Havacılık Pazarlama Müdürü Ernesto Rodriguez ağırladı.

Pyatt ve Rodriguez, Türk Hava Yolları'nın değerli bir partner olduğunu ve yeni başlayan Turkish Cargo operasyonunun beklentilerinin ötesinde performans sergilediğini aktardı.

Pyatt havaalanı operasyonları hakkında da bilgi aktardı. Miami International Airport'un pist kapasitesi olarak yeterli olduğunu ama kapılar nezdinde sıkıntı yaşandığını belirten Pyatt, tüm havaalanının bir optimizasyondan geçirilerek en efektif haline ulaşacağını kaydetti.

Havaalanı olarak son teknoloji gelişmeleri de yakından takip ettiklerini aktaran Pyatt, iniş yapan yolcuların havaalanından en kısa sürede çıkabilmeleri için dijital sistemlere yatırım yaptıklarını ekledi.

Havaalanının, ihracatçı ve ithalatçılarımızın ürünlerinin en iyi şekilde işlemeye özen gösterdiği, bu konuda bilgi almak isteyen gruplar için özel turlar düzenlenebileceği de aktarılan bilgiler arasında yer aldı.