TRANSPORT LOGISTIC 2019, 04-07.06.2019

Dünya'nın en büyük lojistik etkinliği sayılan ve Münih'te iki yılda bir düzenlenen Transport Logistic fuarı bu yıl 4-7 Haziran 2019 tarihlerinde Münih'te gerçekleştirildi. 63 ülkeden 2.374 firmanın katıldığı ve 125 ülkeden 64.000 üzerinde ziyaretçi ağırlayan fuarda DEİK Lojistik İş Konseyi organizasyonunda UND ve UTİKAD desteği ile ilk defa Türk Pavilyonu açıldı. Türkiye dışında 17 ülke şirketleri de ülke pavilyonlarıyla katılım sağladı.
Fuarda verilen Türkiye resepsiyonunda Türk lezzetleri ikram edilerek farklı ülkelerden konuklar ağırlandı. Ayrıca Türk pavilyonuna toplu bir ziyaret gerçekleştiren İtalyan Liman İdarecileri ile Türk lojistik şirketleri arasında iş görüşmeleri gerçekleştirildi.
Pavilyon etkinlikleri kapsamında fuarın ikinci günü düzenlenen kokteylde, firmalar iş ortaklarını ağırlarken yeni iş ilişkilerini geliştirme fırsatı buldu. 
 
Fuarın sahibi Messe München Fuarlar Direktörü Robert Schönberger Türkiye Pavilyonuyla ilgili olarak, "Kıtaların buluşma noktasında yer alan Türkiye, global lojistik açışı açısından eşsiz bir ülkedir. Transport Logistic'te ilk kez bir Türkiye Pavilyonu açılması ve katılımcı Türk firmalarının sayısının artması mükemmel bir gelişme. Fuarın katılımcı ve ziyaretçilerinin de dada fazla iş birliği geliştirmek adına Türk şirketleriyle bir araya gelmekten memnuniyet duyduklarından şüphem yok" dedi.
 
DEİK Lojistik İş Konseyi Başkanı Turgut Erkeskin, lojistik sektörünün küresel oyuncularından biri haline gelen Türkiye'nin, dünyanın en büyük sektör etkinliği olan bu fuarda ilk kez ülke pavilyonu açmasının son derece önemli olduğunu vurguladı. Açılan pavilyonun Türkiye'nin lojistik  gücünü gösterebilmesi açısından önemli bir fırsat olduğunu aktaran Erkeskin, " Endüstrinin tüm katmanlarını bir arada bulabildiğimiz bu fuarda öncelikli hedefimiz, küresel ticaret yolları üzerindeki stratejik önemi ile Türkiye'nin lojistik endüstrisini dünyaya tanıtmaktı. Fuarda ağırladığımız misafirlerimiz, kurduğumuz bağlantılarla beklentilerimizin ötesinde bir başarı elde ettik. Hedefimiz gelecek yıl Şangay'da gerçekleşecek Transport Munich'e de milli katılım ile iştirak etmek" dedi.