TÜRK VE SLOVEN İŞ DÜNYASINA ÜÇÜNCÜ ÜLKELERDE İŞ BİRLİĞİ ÇAĞRISI

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Slovenya İş Konseyi ve Slovenya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği iş birliği ile düzenlenen Türkiye-Slovenya İş Forumu, 11 Şubat 2020 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.
 
T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri BakanıMiro Cerar, DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat ve GZS/Slovenya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Željko Puljić'in katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye-Slovenya İş Forumu'nda iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım fırsatları ele alındı.
 
Kasapoğlu: "Türkiye ve Slovenya, lojistikte deniz yolu taşımacılığına ağırlık vermeli"
 
T.C. Gençlik ve Spor BakanıMehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye ile Slovenya arasındaki ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için Gümrük Birliği'nin güncellenmesine yönelik Avrupa Birliği ile ilişkilerin ve bu çerçevedeki resmi müzakerelerin hızlandırılması gerektiğine inandığını söyledi. Slovenya'nın bu konudaki desteğini de önemsediklerini belirten Kasapoğlu, Avrupa Birliği tarafından çelik ürünleri ithalatına yönelik alınan koruma önlemlerinin ülkemizin çelik sektörünü olumsuz bir şekilde etkilediğini dile getirdi. Hem Türkiye ve Avusturya'yı hem de Slovenya ve Avusturya'yı birbirine bağlayan 8 kilometrelik Karavanke otoyolu tünelinin ikinci tüpü ihalesinin bir Türk firması tarafından kazanıldığını belirten Kasapoğlu, "Bu anlaşma iki ülkemizin inşaat, müteahhitlik sektörlerindeki iş birliği ve potansiyelleri açısından çok büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca, Slovenya'ya ihracatımızın yüzde 80'i ithalatımızın ise yüzde 25'i deniz yoluyla gerçekleşiyor. Slovenya'nın tek kargo limanı olan Koper Limanı idaresi ile ülkemizin belli başlı liman idareleri arasındaki iş birliği potansiyeli olduğunu değerlendiriyoruz. İki ülke arasındaki denizyolu taşımacılığının lojistik ağırlığının artırılması önemli ve stratejik bir açılım olacaktır" dedi.
 
Cerar: "Türkiye ve Slovenya arasındaki ticaret hacmi giderek artıyor"
 
İki ülke arasındaki stratejik iş birliğinin Mart 2011'den beri ilerlediğini ve ticaret hacminin giderek arttığını söyleyen Slovenya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miro Cerar, "İki ülke arasındaki dostane ilişkiler, ikili ilişkilerin daha ileriye taşınmasına yardımcı olmuştur. Ben inanıyorum ki birtakım zorluklar yaşanıyor olsa da makro ekonomik ve jeopolitik açılardan pozitif trend devam edecektir. Ortak fırsatlardan faydalanmak iki ülkenin de ortak amacı. Enerji, lojistik, inşaat, çevre mühendisliği, bilgi ve iletişim teknolojileri, turizm, spor, bilimsel ve teknolojik iş birliği ve devamında diğer alanlarda Türkiye ile iş birliğimiz devam ediyor. Bugünkü iş forumu aramızdaki güçlü bağları daha da geliştirecektir. Türk ve Slovenyalı firmalar arasındaki yakın ilişki ve iletişim bu iş forumu ile daha da güçlenecektir. Slovenya ve Türkiye olarak, üçüncü ülke pazarlarında da fırsatlar elde edilebiliriz. İki ülke olarak doğru yoldayız ve doğru yolda ilerliyoruz. Türk ve Slovenya firmalarına yapıcı ve başarılı çalışmalar diliyorum" dedi.
 
Olpak: "Altyapı yatırımları ve üçüncü ülkelerde iş birliği fırsatları var"
 
Slovenya'ya kendisinin de aşina olduğunu ve Slovenya için altyapının öneminin farkında olduğunu belirten DEİK Başkanı Nail Olpak, "Slovenya, ekonomik iş birliği açısından önemli bir ortak. Slovenya'da özellikle Avrupa koridorları kapsamında önemli otoyol ve demiryolu yatırımları yapılması planlanıyor. Geçen günlerde bir Türk firmamız Sloven devlet otoyol şirketiyle Karavanke tüneli inşaatında yer aldı. Bunu önemsiyoruz. Otomotiv yan sanayinde oldukça gelişen Slovenya ile iş birliğine yönelme imkânı mevcut olması dolayısıyla Türk firmalarımızın bu projelerde yer almasını arzuluyoruz. Özellikle sağlık turizmi de işaret etmek istediğim başka bir alan. Türkiye bu alanda Avrupa'da ve farklı alanlardaki coğrafyalara güzel fırsatlar sunuyor. Son bir yılı aşkın süreden beri Almanya, Fransa, Japonya ve Macaristan tarafından üçüncü ülkelerle iş birliği konusunda Afrika yoğun olmak üzere Türkiye ile iş birliği yapılmasıyla ilgili ciddi çalışmalar var. Kalitemiz, hızımız ve rekabetçiliğimiz olmazsa olmazlarımız. O pazarlardaki ülkemizin algısının önemli olduğunu Sloven dostlarımıza hatırlatmak istiyorum. Güneydoğu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere üçüncü ülke pazarlarına yönelik yatırımlarda firmalarımızın Sloven firmalar ile ortaklık kurmaları, onlara önemli bir avantaj sağlayacaktır. Özellikle müteahhitlik hizmetleri alanında iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması ve üçüncü ülkelerde ortak iş imkânlarının tespit edilmesi faydalı olacaktır" dedi.
 
Olpak: "Geçiş kotaları iş insanlarımızın önemli sorunlarından biri"
 
Slovenya tarafından beklentileri dile getiren Olpak, Türkiye'nin ihracatının yüzde 50'sinin Avrupa'ya gerçekleştirildiğini, bu noktada geçiş kotalarının iş insanlarının önemli sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek, ekonomik ilişkileri daha fazla artırmak için karşılıklı oturma ve çalışma izin süreçlerinde kolaylık gösterilmesinin en çok iletilen dilekler arasında olduğunu dile getirdi.
 
DEİK/Türkiye-Slovenya İş Konseyi Başkanı Fatih Canpolat ise, 2019 yılında ikili ticaretin bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 oranında artış gösterdiğini söyleyerek, "İkili ticaretimiz 2 milyar doların üzerine çıktı. Firmalarımızın yatırımlar bakımından Slovenya'ya olan ilgisi her geçen gün artıyor. İkili ekonomik ilişkilerin, özel sektör temsilcilerinin değerli destekleri sonucunda artırılabileceğine inanıyoruz" dedi. Türkiye ve Slovenya arasında çeşitli sektörlerde kayda değer bir potansiyelin mevcut olduğuna değinen Canpolat, "Altyapı, müteahhitlik, turizm, otomotiv, lojistik, sağlık turizmi gibi geleneksel sektörlerin yanı sıra, medikal, biyoteknoloji, bilişim teknolojileri, yeni teknolojiler alanlarında önemli potansiyeller görüyoruz. Sloven ve Türk firmaları ortak yatırımlar yapabilirler ve çevre ülke pazarlarını üçüncü pazarlar olarak değerlendirebilirler. Slovenya'nın AB pazarı ile yakın ticari bağlarının, AB pazarına girmek isteyen Türk firmaları için bir diğer avantaj olduğunu vurgulamak isterim" diye konuştu.
 
GZS/Slovenya-Türkiye İş Konseyi BaşkanıŽeljko Puljić, iki ülke arasında iş birliği fırsatları olduğunu dile getirerek,"Bugünbu fırsattan istifade ederek, mevcut iş birliğimizi daha da artırabiliriz ve bunu da ortak bir yaklaşımla üçüncü pazarlara yönelerek geliştirebiliriz." Slovenya'nın özellikle altyapı yatırımlarını yoğunlaştırdığını ifade eden Puljić, "Geçmişe kıyasla ortak çalışmalar yapmak için fırsatlar söz konusu. İki ülkenin elinde bulundurduğu potansiyel düşünüldüğünde, çabalar ortaklaşa sürdürülürse başarılı olunacağına inanıyorum" dedi.
 
İş Forumu'nun açış bölümünün ardından, iki ülke iş insanları ikili iş görüşmelerini gerçekleştirdi.