TÜRKİYE - AFGANİSTAN İŞ KONSEYİ KABİL ZİYARETİ VE RESMİ TEMASLAR PROGRAMI

Türkiye – Afganistan İş Konseyi organizasyonunda  15 – 16 Nisan 2018 tarihlerinde Kabil'e özel sektör heyetinin ziyareti düzenlenecektir.  

Söz konusu ziyaret programı çerçevesinde Afganistan Kentsel Kalkınma Bakanlığı, Su ve Enerji Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Yatırım Ajansı, Ticaret ve Sanayi Odası gibi yerel kurum ve kuruluşlarla görüşmeler gerçekleştirilecek, ayrıca heyetimiz Afganistan Cumhurbaşkanı Sayın Eşref Gani tarafından kabul edilecektir. 

Zengin doğal kaynaklara sahip olan Afganistan, yapımına başlanan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı sayesinde enerji alanında bölgenin önemli  ülkelerinden birisi konumuna gelmiştir. Tarıma elverişli geniş topraklara sahip olan ve ekonomik kalkınmanın hızlandırılması için uluslararası kuruluşların çeşitli projelere önemli miktarlarda fon ayırdığı Afganistan'da kamu-özel sektör ortaklığı modelinin yaygınlaşmaya başlamaştır. Başta müteahhitlik, maden, tarım, sağlık, enerji, çimento ve telekomünikasyon altyapısı sektörleri olmak üzere yatırımcılarımız için büyük fırsatlar sunulmaktadır. 

Bu bağlamda, anılan ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin, 10 Nisan 2018 Salı günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/644/10694 bağlantısındaki katılım formunu eksiksiz olarak doldurmaları, ayrıca İstanbul-Kabil-İstanbul ekonomi sınıfı uçak biletleri, Kabil'de 2 gece konaklama, 2 gün boyunca öğle ve akşam yemekleri, şehir içi transferler, tercüme, rehber hizmetleri vb. organizasyonel giderlerin dahil olduğu katılım bedeli avans tutarını kayıt sayfasında belirtilen hesaba yatırmaları gerekmektedir. 

Afganistan T.C. vatandaşlarına vize uygulamakta olup, vizelerin sorunsuz bir şekilde alınabilmesi için katılım formunu dolduran ve ziyaret bedelini yatıran katılımcıların bilgileri Ankara ve İstanbul'daki Afganistan konsolosluk bölümlerine iletilecektir. Vize başvuruları münferit yapılacaktır.