TÜRKİYE - BURKİNA FASO İŞ KONSEYİ BAŞKANI’NIN BURKİNA FASO’NUN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ZİYARETİ, 20 HAZİRAN 2019, ANKARA

Burkina Faso Hükümetinden Ulusal Meclis Başkanı Alassane Bala Sakande, devamında da Cumhurbaşkanı Roch Marc Christian Kabore'nin 2019 yılı içerisinde gerçekleştirmiş oldukları Türkiye ziyaretlerinde yapılan istişareler sonucu gelinen noktayı görüşmek üzere DEİK / Türkiye – Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal, Burkina Faso Ankara Büyükelçisi  Brahima Sere'yi Ankara'da makamında ziyaret etti.

Görüşmede, karşılıklı işbirliği olanaklarının önemine değinildi. Buna göre Büyükelçi, Burkina Faso'da gerçekleştirilen reformlar sayesinde gitgide büyüyen bir ekonomiye sahip olduklarını ve ülkenin yerli ve yabancı yatırımcı dostu bir politika izlediğini belirtti. Burkina Faso'nun yapısal düzenlemeler aracılığı ile KOBİ'lerin kolayca iş yapabileceği bir ülke haline geldiğini ve yakında Türkiye ile yeni bir ticaret anlaşmasına imza atılması niyetinde olduklarını kaydetti. Büyükelçi, iki ülke arasında bir sonraki Karma Ekonomik Komisyon (KEK) Toplantısının Ekim ayı içerisinde Ouagadougou'da gerçekleştirilmesinin beklendiğini, ülkesinin söz konusu toplantı için 2-4 Ekim 2019 tarihlerini önerdiğini, Türk tarafından yanıt beklendiğini belirtti.

Türkiye – Burkina Faso İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal, Burkina Faso - Türkiye İş Forumu'nun KEK Toplantısı ile eş zamanlı olarak düzenlenmesinin daha faydalı olacağı görüşünde olduğunu ifade etti. DEİK Başkanı Nail Olpak'ın Türkiye – Burkina Faso İş Forumu esnasında dile getirdikleri gibi olumlu seyreden ikili iş birliğinin ilerletilmesi için Türkiye ile Burkina Faso arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması gerektiğini, söz konusu KEK Toplantısının buna vesile olabileceğini sözlerine ekledi.

Son olarak, Büyükelçi, BFA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile görüşerek bahse konu tarihlerde   Burkina Faso - Türkiye İş Forumu'nun düzenlenmesi gerektiğini vurgulayacağını ve gerekli hazırlıklara başlamasını rica edeceğini belirtti. İş Konseyi Başkanı Ahmet Dal, forumun tüm detaylarını yüz yüze görüşmek amacıyla, BFA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanını iki günlüğüne Türkiye'ye davet edebileceklerini açıkladı.