TÜRKİYE-FRANSA İŞ KONSEYİ ÇALIŞMA YEMEĞİ, 14 ŞUBAT 2018, İSTANBUL

Türkiye-Fransa İş Konseyinin çalışma yemeği; Fransa'nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries'ın ev sahipliğinde Türkiye-Fransa İş Konseyinin katılımıyla gerçekleştirildi. 14 Şubat 2018'de düzenlenen etkinlikte, iki ülke arasındaki iş birliği olanakları ve yaşanan sorunlar görüşüldü.

Çalışma yemeğinde konuşan Büyükelçi Fries, Fransa ve Türkiye arasındaki güçlü ekonomik ilişkilerin daha da gelişmesini arzu ettiklerini belirtti. Büyükelçi aynı zamanda; akıllı şehirler, sağlık, denizcilik ve ileri teknoloji gibi sektörlerde de iki ülke için iş birliklerin arttırılmasına yönelik fırsatların bulunduğunu anımsattı.

DEİK Başkanı Nail Olpak ise Türkiye-Fransa iş birliğinde üçüncü ülkelerde başarılı projeler gerçekleştirilebileceğini ifade ederek, önümüzdeki dönemde de bu yöndeki çalışmalara devam edileceğini belirtti. Olpak ayrıca; Gümrük Birliği'nin güncellenmesi sürecinde Fransa'nın desteğinin de önemli olduğunu söyledi.

Etkinlikte söz alan bir diğer isim Türkiye-Fransa İş Konseyi Başkanı Sani Şener de geçtiğimiz Aralık ayında MEDEF tarafından gerçekleştirilen Türkiye ziyaretinin olumlu yansımaları olduğunu söyledi ve İş Konseyi iş birliğiyle gerçekleştirilmiş olan toplantının da faydalı bulunduğunu dile getirdi. Etkinlikte sona yaklaşılırken Türkiye-Fransa İş Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Büyükelçi'ye Türkiye'deki başarı ve sıkıntılarına ilişkin bilgi verdi. Bu kapsamda; hayvan ticaretindeki sorunlar, altyapı ve ulaşım projelerinde (devlet garantisi alınamaması nedeniyle) finansman sıkıntısı ve ihalelerin TL üzerinden yapılmasının yarattığı dezavantajlar gibi birçok sorun masaya yatırıldı.