TÜRKİYE-İRAN İŞ KONSEYİ YÜRÜTME KURULU İRAN’IN İSTANBUL BAŞKONSOLOSU’NU ZİYARETİ, 7 ŞUBAT 2018

Türkiye-İran İş Konseyi Yürütme Kurulu İran'ın Istanbul Başkonsolosu'nu Ziyareti

Türkiye-İran İş Konseyi Yürütme Kurulu, 7 Şubat 2018 tarihinde İran İ.C. Başkonsolosu Bakhtiyar Assadzadeh'ye makamında bir ziyaret gerçekleştirildi. Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler, Başkonsolosa kabulunden dolayı çok teşekkür ederek, Konsey olarak Başkonsolosluk ile daha yakın bir çalışma içinde olmak istediklerini belirtti. 

Başkonsolos Assadzadeh, İş Konseyi çalışmalarına her zaman destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Toplantıda, İş Konseyi üyeleri kendilerini tanıttıktan sonra, İran ile ekonomik ilişkilerde yaşadıkları bir takım sorunları dile getirdiler. Türk firmalarının İran pazarında yatırım yapmak üzere projeler geliştirdikleri, son olarak Istanbul Sanayi Odası'nın İran'da bir sanayi bölgesi kurmak üzere girişimleri olduğu dile getirildi.

Özellikle para transferleri konusunda yaşanan sıkıntılara değinildi. Başkonsolos "Bank Mellat "ile çalışılabileceğini belirtti. İki ülke arasındaki turizm ilişkilerine de vurgu yapıldı. Türkiye'den İran'a daha çok turist gitmesinin hedeflendiği, ancak bunun için de otel ve turistik tesislere daha fazla yatırım yapılması ve turizm altyapısının geliştirilmesi gerektiği ifade edildi.

Görüşmenin ardından Başkonsolos'un heyet onuruna verdiği yemek davetine iştirak edildi. Yemek davetinin sonunda karşılıklı hediye takdimi gerçekleştirildi.