TÜRKİYE-KOSOVA İŞ VE YATIRIM FORUMU, İSTANBUL

DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi tarafından, Kosova-Türkiye Ticaret Odası (KTTO) iş birliğiyle 20 Aralık 2021 Pazartesi günü 10.00-13.30 saatleri arasında Wyndham Grand Levent Hotel'de "Türkiye-Kosova İş ve Yatırım Forumu" düzenlenecektir. Söz konusu toplantıya Kosova Cumhuriyeti Birinci Başbakan Yardımcısı Sayın Besnik Bislimi, Üçüncü Başbakan Yardımcısı Sayın Emilija Rexhepi, Sanayi, Girişimcilik ve Ticaret Bakanı Sayın Rozeta Hajdari ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Sayın Fikrim Damka'nın teşrifleri ve Kosovalı özel sektör temsilcilerinin katılımı öngörülmektedir.

Avrupa'nın en genç ülkesi olan Kosova, 2008'de bağımsızlığını kazanmasından bu yana, istikrarlı bir büyüme ve uluslararası sistemle bütünleşme yolunda önemli gelişmeler kaydetmektedir. Balkanlar'ın merkezinde konumlanması itibarıyla önemli bir ticaret ağına sahip olan Kosova ile Avrupa Birliği arasında yürürlükte olan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması ve bölgesel bir anlaşma olan Orta Avrupa Serbest Ticaret Anlaşması (CEFTA) ile diğer pazarlara erişim açısından yatırımcılar için büyük fırsatlar sunmaktadır. Bunun yanında, 2019 yılında yürürlüğe giren Türkiye-Kosova Serbest Ticaret Anlaşması ile büyük bir ivme kazanmış olan ikili ticaret ve yatırım ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde hızla gelişmesi beklenmektedir. Mevcutta önemli Türk yatırımlarına ev sahipliği yapan Kosova ile ülkemiz arasında ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için başta tarım-gıda, tekstil, yenilenebilir enerji, turizm, madencilik ve bilişim teknolojileri sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda önemli fırsatlar söz konusudur.

Kosova'da iş ve yatırım fırsatları ile finansman olanaklarının anlatılacağı bir panel ve firmalar arası networking oturumunun öngörüldüğü İş ve Yatırım Forumu'na katılmak isteyen üyelerimizin 16 Aralık 2021 Perşembe mesai bitimine kadar kayıt linki üzerinden başvuru formunu doldurmaları rica olunur.

Katılım Ücreti : DEİK üyesi firmalar için 200 TL; DEİK üyesi olmayan firmalar için 250 TL

İrtibat Kişisi : Büşra ŞENER (bsener@deik.org.tr; 0212 339 50 22)